Jaskry nie można wyleczyć, ale można ją zahamować

2016-06-30 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-29 10:21:18)
Jaskry nie można wyleczyć, ale można ją zahamować

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób oczu, która trwale uszkadza wzrok. Stanowi główną przyczynę większości przypadków ślepoty nabytej, dlatego jest uznawana za groźną chorobę społeczną. Jednak, odpowiednio wcześnie wykryta, może być zatrzymana, zaś jej objawy zahamowane.

Na jaskrę składa się zespół jednostek chorobowych, które powodują nieodwracalny zanik nerwu wzrokowego. Prowadzi to do zmian w polu widzenia i upośledzenia zmysłu wzroku. Kluczem do zatrzymania choroby jest jej wczesna diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia. Należy zatem regularnie badać wzrok u okulisty i reagować w przypadku wykrycia nawet niepozornych objawów.

Wiele przyczyn


Przyczyn jaskry może być wiele. Zależą one od budowy oka, posiadanej wady wzroku, predyspozycji genetycznych czy też innych chorób, które mogą mieć pośredni wpływ na wzrok, np. cukrzyca czy nadciśnienie. Jaskra jest chorobą dziedziczną, dlatego jeśli mamy w rodzinie przypadki zachorowań, powinniśmy szczególnie kontrolować stan swojego wzroku. Lekarze jako jedną z przyczyn jaskry wymieniają także wszechobecny stres. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby po 40 r.ż., a to ryzyko rośnie wraz z wiekiem.

Co powinno nas zaniepokoić


Wyróżniamy dwa ogólne typy choroby: jaskrę z szerokim oraz wąskim kątem przesączenia. W pierwszym typie objawy występują dość późno. Na początku nie ma ich wcale lub są ledwie zauważalne, przez co często lekceważone. Okulista, który wykryje niewielkie odchylenia w gałce ocznej podczas rutynowej kontroli, powinien skierować pacjenta na dodatkowe badania pola widzenia, HRT, GDX, pachymetrię czy OCT tarczy nerwu wzrokowego.

Łatwiej rozpoznać drugi typ jaskry, czyli ten z wąskim kątem przesączenia. Chory często cierpi na drobne przypadłości wzrokowe, takie jak okresowe zamglenia widzenia czy łzawienie. Do ostrych objawów należą bóle oczu, głowy i znaczny spadek ostrości wzroku, zaś w skrajnych przypadkach mogą wystąpić np. wymioty czy migreny. Jeśli zauważymy takie symptomy, poza rutynowym badaniem należy wykonać gonioskopię.

Leczenie i profilaktyka


Wszystkie metody leczenia jaskry opierają się na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego poprzez podawanie kropli do oczu lub wykonanie zabiegu laserowego. Metody laseroterapii typu SLT czy MLT stosuje się najczęściej u młodych pacjentów z nietolerancją na krople, chorujących na jaskrę pierwotnie otwartego kąta. Z kolei metoda IRT (irydotomia) laserem YAG jest stosowana u pacjentów z wąskim kątem przesączania. Polega ona na rozcięciu podstawy tęczówki w celu wyeliminowania lub zniwelowania ostrych ataków choroby.

Metod leczenia jaskry jest wiele, choć uszkodzonemu nerwowi nie przywrócimy sprawności, dlatego choroba wciąż jest zaliczana do nieuleczalnych. Można natomiast zahamować jej postęp i zniwelować jej skutki. Najważniejsze jest tu wczesne jej wykrycie i odpowiednia profilaktyka, a do niej zaliczają się przede wszystkim okresowe badania u okulisty.

oprac. jm

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MedicalAdvisor.pl #2689117 | 91.246.*.* 27 lut 2019 12:32

  Można leczyć lekami podawanymi bezpośrednio do gałki ocznej obniżającymi ciśnienie w oku. Ciężka choroba ale możliwa do wyleczenia przy odpowiednim leczeniu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Grzegorz #2657420 | 77.114.*.* 7 sty 2019 18:11

  No niestety, bardzo trudna choroba do zatrzymania...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Krystyna #2648177 | 5.174.*.* 21 gru 2018 20:01

  Nie można wyleczyć, może i racja, moja koleżanka już bardzo długo po zabiegu na NFZ narzeka. Mówi, że nie ma dobrego wzroku, ale lekarza nie wiedzą już jak jej pomóc. Namawiam ją do wizyty u dr Michnowskiego w Białymstoku - ja tam miałam leczoną jaskrę i pozbyłam się jej całkowicie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Heniek #2631778 | 37.249.*.* 26 lis 2018 21:05

  Moim zdaniem można wyleczyć. Miałem zabieg u Dr Michnowskiego w Białymstoku i teraz już jaskry nie mam. Całkowicie usunął mi nieprawidłowości. Cieszę się. Można z tego wyjść.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz