Zamiast kawy pij sok z guarany

2016-07-14 05:55:24 (ost. akt: 2016-07-13 14:00:34)
Zamiast kawy pij sok z guarany

Autor zdjęcia: Rabenhorst.de

Kiedyś pytano: kawa czy herbata? Obecnie coraz częściej pada pytanie: kawa czy guarana? Dlaczego? Otóż napoje na bazie tej rośliny są zdrowsze.

Guarana to nie nazwa związku, jak przyjmuje się powszechnie, lecz rośliny, która w kulturze północnoamerykańskich Indian z plemienia Guarani i Tupi uważana była za roślinę magiczną z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Główną substancją aktywną nasion guarany jest guaranina — substancja aktywna podobna do kofeiny, choć różniąca się od niej zarówno budową chemiczną, jak i sposobem działania oraz ogólnym wpływem na organizm.

Poza guaraniną, guarana zawiera bowiem również szereg innych związków, m.in. cholinę, teobrominę czy właśnie kofeinę. A skąd popularność guarany? A stąd, że guarana słynie z silnych właściwości stymulujących — pobudza zarówno umysł, jak i ciało. W porównaniu z kawą, jej działanie jest znacznie dłuższe. Uwalnia się powoli i „pracuje“ przez 6-7 godzin od spożycia. Jest także mniej agresywna dla zdrowia z uwagi na brak ryzyka uzależnienia. Nie zawiera też substancji szkodliwych.

Roślina ta zwiększa wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników, które wpływają na poprawę wydolności psychicznej i fizycznej — dodaje energii, wprawia w lepszy nastrój. Działając stymulująco na układ nerwowy, substancje aktywne guarany oddalają zmęczenie, ułatwiają zapamiętywanie i zwiększają czujność psychiczną — dlatego napoje z guaraną zyskały uznanie np. wśród studentów, unikających kawy czy sztucznych energetyków.

— Odkrycie guarany na nowo przetarło szlaki dla całej gamy egzotycznych roślin czy ziół — wyjaśnia Katarzyna Barwińska, ekspert producenta naturalnych soków. — Zanim jagody goji czy nasiona chia wdarły się przebojem na sklepowe półki, to właśnie guarana uważana była za symbol zdrowego stylu życia. Jednym ze sposobów zaaplikowania sobie porcji guaranowej energii są naturalne soki, smoothies czy koktajle z dodatkiem guarany. One nie tylko stawiają na nogi, ale jednocześnie dostarczają organizmowi dawkę naturalnych witamin — dodaje ekspert.

Ze względu na zawartość kofeiny guarana nie powinna być podawana dzieciom oraz stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące.
kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB