Chodzenie w szpilkach a żylaki

2016-07-15 05:02:17 (ost. akt: 2016-07-13 14:06:35)
Chodzenie w szpilkach a żylaki

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Statystyczna Polka zakłada buty na obcasach trzy, cztery razy w tygodniu. Po całym dniu większość z nich odczuwa bolesność nóg, ale tylko co czwarta konsultuje to z lekarzem, obawiając się żylaków. Dlaczego kobiety lekceważą zdrowie?

Wysokie obcasy, które sprawiają, że nogi wyglądają pięknie i kusząco, mogą być przyczyną powstawania żylaków i przyspieszyć ich pojawienie się, jeśli mamy ku nim genetyczne skłonności. Niestety, genetyka w tej chorobie odgrywa ogromną rolę.

Objawy w początkowej fazie choroby to m.in. obrzęki wokół kostek, ból i pieczenie łydek, pojawianie się na nogach drobnych pajączków. Przy występowaniu tych objawów rezygnacja z obcasów jest ważna, ale — co ucieszy część kobiet, specjaliści dopuszczają wyjątki.

— Ponieważ wysokie obcasy rzeczywiście mogą przyczynić się do powstania żylaków, w obliczu występowania objawów radziłbym rozsądnie dozować tego rodzaju obuwie — mówi dr Mariusz Kózka, specjalista w leczeniu żylaków. — Czym jest to rozsądne dozowanie? Wyjątkowym wyjściem na elegancką kolację czy ważną uroczystość. Warto wtedy mieć drugie — płaskie buty na zmianę i w miarę możliwości szpilki założyć tuż przed samym wydarzeniem oraz zdjąć zaraz po wyjściu z niego — dodaje.

Nie warto lekceważyć objawów, gdyż odpowiednio reagując na nie, mamy szansę w znaczny sposób opóźnić powstanie choroby. Możemy to zrobić na przykład przez stosowanie rajstop czy podkolanówek uciskowych i specjalnych preparatów ziołowych, oczywiście w konsultacji z lekarzem. Świadomość objawów i rozpoczęcie aktywnej profilaktyki to nie moda, tylko konieczność.

Nawet drobne dolegliwości, takie jak drobne pajączki czy puchnięcie nóg, które mijają następnego dnia, mogą być sygnałem rozpoczynającej się przewlekłej choroby. Przewlekłej, a więc długotrwałej, trudnej do leczenia. Jeśli to lekceważymy, niewielkie objawy szybko przerodzą się w groźne dla zdrowia i nieestetyczne żylaki. A wtedy nogi nie będą ani piękne, ani zdrowe.
kr

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Komanchero #2296621 | 87.205.*.* 27 lip 2017 22:17

  Ten lek jest super, każdy go poleca! ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jadwiga #2296620 | 87.205.*.* 27 lip 2017 22:15

  Czasami nie da się chodzić bez obcasów :/ Miałam upierdliwego żylaka na lewej nodze, ale zaczęłam stosować maść Varipro i pomogło stopniowo po 7 dniach ;) Polecam każdemu!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Anna #2029297 | 95.108.*.* 19 lip 2016 12:49

  Stosuję na żylaki taksyfolinę z modrzewia dahurskiego. skuteczna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz