Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

2016-08-05 13:48:33 (ost. akt: 2016-08-05 15:44:16)
Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Alergie słoneczne dotykają coraz więcej osób. Nie występują one tylko latem, gdy słońce grzeje najsilniej, lecz w każdej porze roku. Pierwsze przypadki lekarze odnotowują już na początku maja.

Dermatolodzy twierdzą, że alergia na słońce jest raczej miejscową reakcją toksyczną, a nie uczuleniem. Po drugim lub trzecim wyjściu na słońce na skórze pojawiają się czerwone plamy i małe krosty. Zmiany skórne zazwyczaj występują na dekolcie, szyi, przedramionach, ramionach i na stopach, a nie na twarzy. Niekiedy może pojawić się swędzenie. U niektórych osób dolegliwości ustępują po ok. 8 dniach opalania. W takich przypadkach opalenizna pełni rolę ochronną dla skóry.

W alergii na słońce należy unikać opalania i długotrwałego wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne. Uczulenie tego typu najczęściej dotyka kobiety. Rzadko pojawia się u osób poniżej 18. i powyżej 50. roku życia. Ryzyko wystąpienia alergii jest większe, gdy cierpi na nią któreś z rodziców. Objawy powinny ustąpić po 10-15 dniach, jeśli przebywamy w cieniu. Uczulenie może pojawić się ponownie po wyjściu na słońce.

Przyczyna reakcji alergicznych na słońce nie jest do końca znana. Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że odpowiedzialne za to są promienie UVA. Większość filtrów chroni w pełni przed promieniami UVB, a przed UVA tylko częściowo. Dlatego profilaktycznie należy stosować kremy chroniące przed nimi i promieniowaniem podczerwonym, z filtrem co najmniej 25.

Można zastosować też zabiegi, takie jak fotochemioterapia (PUVA), kuracja na bazie leków przeciwko malarii czy kuracja na bazie beta-karotenu i selenu, którą należy zastosować na dwa tygodnie przed wyjazdem na wakacje. Jednak ciągle trzeba używać kremów z odpowiednim filtrem.

Nie każda reakcja skórna oznacza uczulenie. Nadmierne wystawianie skóry na słońce może powodować wystąpienie np. opryszczki na wardze. Niektóre leki również mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV. Pamiętajmy jednak, że słońce może być groźne dla każdego z nas. Intensywne opalanie może powodować nowotwory skóry i szybsze jej starzenie. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB