Jak uniknąć trądziku kosmetycznego?

2016-08-18 09:28:04 (ost. akt: 2016-08-18 09:33:20)
Jak uniknąć trądziku kosmetycznego?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Trądzik kosmetyczny najczęściej dotyka osoby po trzydziestce. Najczęściej powodują go nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy i makijażu. Warto wiedzieć, co należy robić, aby go uniknąć.

Przy zakupie kosmetyków nie powinniśmy kierować się zapachem czy wyglądem, a ich składem. Nieodpowiednio dobrane mogą powodować trądzik kosmetyczny. Jeśli zauważymy na twarzy krostki i zaskórniki, należy natychmiast sprawdzić skład stosowanych przez nas kremów.

Zmiany skórne powstają, gdy komórki przewodów łojowych, którymi wytwarzane przez gruczoły sebum wędrują na powierzchnię skóry, nadmiernie rogowacieją. Łój nie może znaleźć ujścia na zewnątrz, przez co tworzą się zaskórniki. Typowy ropny wyprysk powstaje, gdy nagromadzone w łoju bakterie wywołują stan zapalny. Jednak przyczyną trądziku kosmetycznego nie są hormony czy stan zapalny, ale kosmetyki, które blokują ujścia gruczołów łojowych.

Ta odmiana trądziku jest podobna do pospolitej. Może wyglądem przypominać zwykłe zaskórniki, podskórne guzki, ropne wypryski czy grudki. Zdarza się, że współistnieje z trądzikiem pochodzenia hormonalnego, przez co ciężko postawić odpowiednią diagnozę. Dolegliwość tę może wywołać każdy kosmetyk, który pozostaje na twarzy przez dłuższy czas i jest w stanie zablokować pory.

Powinniśmy zwrócić uwagę na kremy na dzień i na noc, kosmetyki przeciwsłoneczne oraz te do makijażu. Trądzik wywołać mogą nawet preparaty do pielęgnacji i stylizacji włosów, takie jak olejki, maski, pianki, odżywki i lakiery. W takim przypadku zmiany występują tuż przy linii włosów.

Na największe ryzyko wystąpienia trądziku narażone są osoby, które stosują kremy zawierające składniki komedogenne, czyli blokujące pory i wywołujące zaskórniki. Do grupy tej należy ponad 200 substancji, a najczęściej występujące to parafina i jej pochodne, talk, lanolina, silikony, barwniki, substancje zapachowe, algi oraz niektóre oleje roślinne, np. z awokado i z bawełny.

Jeśli wystąpi trądzik kosmetyczny, to kluczowym elementem leczenia jest prawidłowe wskazanie kosmetyku, który go powoduje. Jeśli stosujemy kilka preparatów, to rozpoznanie będzie trudniejsze. Jeżeli krostki występują na policzkach, czole lub brodzie, to prawdopodobnie winny jest krem albo kosmetyki do makijażu. Natomiast jeśli pojawią się w innych miejscach, np. w okolicach oczu czy warg, to przyczyną może być stosowanie korektora tuszującego zaciemnienia, kremu pod oczy, szminki lub balsamu do ust.

Po odstawieniu odpowiedniego kosmetyku objawy powinny ustąpić w ciągu dwóch tygodni. Krostek i zaskórników nie wolno wyciskać. Jeśli zależy nam na szybszym efekcie, pomocny może być peeling enzymatyczny. W codziennej pielęgnacji używajmy kremów i toników z kwasami AHA, które lekko złuszczą skórę, lub kosmetyki o właściwościach przeciwbakteryjnych z olejkiem z drzewa herbacianego czy oczarem wirginijskim. Jeśli trądzik nie ustępuje i utrzymuje się ponad 6 tygodni, należy zgłosić się do dermatologa.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aneta #2048652 | 149.156.*.* 18 sie 2016 18:44

    Mnie na trądzik pomogło dopiero zastosowanie nonacne, który dostałam od mamy ( http://nplink.net/QBIc3sHC ). Wcześniej miałam mega duże problemy ze zmianami skórnymi, trądziku nie mogłam się pozbyć ani przed okresem ani po :(

    ! - + odpowiedz na ten komentarz