Jak przynieść ulgę zmęczonym nogom?

2016-08-31 09:00:00 (ost. akt: 2016-08-30 10:33:44)

Buty na wysokim obcasie, życie w pospiechu, a nawet siedzący tryb życia mogą obciążać nasze nogi. To na nich właśnie spoczywa cały ciężar ciała, a po ciężkim dniu mogą być opuchnięte i obolałe. Jednak są metody, aby je ukoić.

Powodów bólu i zmęczenia nóg jest wiele. Mogą za to odpowiadać urazy, źle dopasowane obuwie czy problemy z nerkami, przez które mogą pojawić się obrzęki, a czasem bolesne żylaki. Najczęściej jednak bóle pojawiają się latem, gdy pod wpływem wysokich temperatur żyły się rozszerzają, a krew i limfa zalegają w dolnych partiach ciała.

Najlepszą metodą na to, aby szybko poczuć ulgę, to półgodzinny odpoczynek ze stopami uniesionymi ponad głowę, np. na poduszce położonej na oparciu kanapy. Krew i limfa zlokalizowane w dolnych partiach ciała zaczną prawidłowo krążyć, a dzięki temu obrzęk ustąpi i poczujemy ulgę.

Letnia kąpiel także pomoże. Nie tylko odpręży i zmniejszy opuchliznę na nogach, ale też pobudzi krążenie krwi w żyłach. Do wody można dodać porcję soli kuchennej, soli do stóp albo olejki eteryczne, np. cytrusowy lub miętowy. Ulgę przyniesie też natryskiwanie stóp naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Ułatwi to odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek.

Na obrzęki i szybkie ochłodzenie skóry pomogą także szybkie okłady z lodu. Wystarczy kilka kostek lodu zawinąć w kawałek materiału i przyłożyć do skóry. Jeśli chcemy, aby kompres wytrzymał dłużej, możemy go włożyć do foliowej torebki.

Na zmęczone piekące stopy pozytywnie wpłynie też masaż specjalnymi wałeczkami. Pod każdą stopę trzeba podłożyć jeden wałeczek i "jeździć" na nich w miejscu przez kilka minut. W ten sposób rozluźnimy napięte mięśnie, poprawimy ukrwienie oraz zmniejszymy pieczenie i ból. Jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, to masaż możemy zrobić własnymi dłońmi. Delikatnymi ruchami okrężnymi masujmy każdy palec, zaczynając od najmniejszego. Następnie przejdźmy do poduszeczek pod palcami i podeszwy stopy.

Obrzęki i opuchnięcia możemy również zmniejszyć dzięki ćwiczeniom. Najskuteczniejszy jest rowerek, który możemy wykonywać na dwa sposoby. W pierwszym naśladujemy jazdę na rowerze, naprzemiennie lewą i prawą nogą. Obie muszą być ugięte. Druga metoda to okrążenia wykonywane wyprostowaną nogą. Najpierw w lewo, a następnie w prawo. Inne pomocne ćwiczenia to przysiady, wspinanie się na palce czy chodzenie na przemian na palcach i na piętach.

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB