Lubisz słone potrawy? Uważaj na te choroby!

2016-09-08 11:27:44 (ost. akt: 2016-09-08 12:40:14)
Lubisz słone potrawy? Uważaj na te choroby!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

To, że nadmierne spożywanie soli jest niezdrowe, naukowcy potwierdzili już wiele lat temu. Jednak ciągle przybywa kolejnych dowodów podtrzymujących tę tezę. Do długiej listy chorób wywoływanych tą białą przyprawą specjaliści dodają kolejne, takie jak demencja i otyłość.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia apelują o ograniczenie spożywania soli. Przypominają, że dzienne spożywanie tej przyprawy u dorosłej osoby nie powinno przekraczać 5 g, czyli jednej płaskiej łyżeczki od herbaty, a u dzieci i młodzieży maksymalna dzienna dawka to 1,9 g - 3,75 g.

Nadmierne spożywanie soli może prowadzić do licznych chorób i schorzeń, do których należą m.in. nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca, rak żołądka, kamica nerkowa czy osteoporoza. Z najnowszych badań wynika również, że przyprawa może prowadzić do otyłości, szczególnie u dzieci i młodzieży. U dorosłych natomiast może przyczynić się do rozwoju chorób degeneracyjnych układu nerwowego, takich jak mikrouszkodzenia mózgu i otępienie, czyli demencja. To z kolei przyczynia się do znacznego obniżenia się sprawności umysłowej.

Statystyczny Polak w ciągu dnia spożywa dwa lub trzy razy więcej soli niż powinien, czyli około 10-15 g. Chodzi tu nie tylko o tę widoczną dla oka lub dosypywaną do potraw, ale też o tą zawartą w gotowych produktach spożywczych.

W związku z zagrożeniem licznymi chorobami Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła walkę z tym zjawiskiem, co skutkuje zmianami prawnymi w krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi od 13 grudnia 2016 r. na opakowaniach produktów producenci będą mieli obowiązek umieścić informację na temat zawartości soli. Dzięki takiemu rozwiązaniu konsumenci będą mogli świadomie wybierać pożywienie i kontrolować spożywanie tej popularnej przyprawy.

Teraz producenci nie zawsze umieszczają informacje na temat zawartości soli w produktach. Zamiast tego często podają dane o zawartości sodu, a jego 1g odpowiada aż 2,5 g soli. Naukowcy stworzyli listę produktów, które zawierają jej najwięcej. Są to m.in. przyprawy warzywne z dodatkiem soli, czyli popularne kostki rosołowe, które w składzie mają jej od 21,52 g do 70,84 g, przetwory warzywne, takie jak ketchup, ogórki kwaszone czy warzywa konserwowe (0,08 – 6,00 g), ser topiony i feta (2,10 – 2,75 g), wędliny (1,75-3,89 g), chipsy (1,73 – 2,15 g), a nawet pieczywo (0,32 – 1,78 g).

Dietetycy IŻŻ wyjaśniają, że ograniczenie soli nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami. Wystarczy ser żółty zamienić na twarożek, wędliny na mięso pieczone, a warzywa konserwowe na mrożone. Przygotowując potrawy możemy zamiast soli użyć innych przypraw i ziół. Do mniej słonych potraw szybko się przyzwyczaimy, a skorzysta na tym przede wszystkim nasz organizm.

Źródło: Instytut Żywności i Żywienia

oprac. mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #2061624 | 83.24.*.* 8 wrz 2016 21:00

    Problem jest w tym, że zamiast różnorodnych przypraw stosuje się wzmacniacze smaków.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz