Nie wybieraj suplementów diety pod wpływem reklamy!

2016-09-13 12:00:00 (ost. akt: 2016-09-13 12:25:44)
Nie wybieraj suplementów diety pod wpływem reklamy!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Coraz więcej reklam nakłania nas do zakupu suplementów diety, które mają pozytywnie wpływać na nasz wzrok, wątrobę czy odporność. Często wybieramy nawet kilka takich produktów, ale nie zawsze jesteśmy świadomi, że niektóre zamiast pomóc, mogą zaszkodzić.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że suplementy diety ani nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Są to produkty spożywcze, które mogą pomóc, ale mogą też zaszkodzić. Dlatego nie powinniśmy ufać tezom zawartym w reklamach, bo koncerny nie zawsze rzetelnie informują o właściwościach ich produktów.

Przed zakupem wybranego suplementu diety sprawdźmy, czy znajduje się on w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status. Taką listę znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nie decydujmy się na wyrób, który nie znajduje się na niej.

Nie stawiajmy też diagnozy pod wpływem reklam. Takie objawy jak przemęczenie, apatia czy brak apetytu mogą świadczyć o różnych schorzeniach. Nie zawsze oznacza to niedobór magnezu, witamin lub innych substancji. Suplement diety nigdy nie zastąpi odpowiednio skomponowanego posiłku, zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

Pamiętajmy też, że produkty te nie są lekami ani nie zapobiegają chorobom. Oczywiście niektóre substancje mogą wystąpić zarówno w lekach, jak i suplementach, ale w przypadku tych ostatnich występują w dużo mniejszych ilościach. Produkty bez recepty, nawet te pochodzenia naturalnego mogą zaszkodzić, a przyjmowanie ich w większych ilościach nie przyniesie pożądanego efektu.

Jeżeli przyjmujemy kilka suplementów diety oraz leki o podobnym składzie, może dojść do przedawkowania substancji, a to z kolei może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Niektóre pigułki mogą być również podrobione. Dotyczy to głównie tych kupowanych internetowo lub z niezaufanych źródeł.

Nie kupujmy też suplementów pod wpływem chwili. Najpierw powinniśmy skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą oraz wykonać odpowiednie badania, bo każdy człowiek może inaczej zareagować na składniki w nich zawarte. Przed kupnem upewnijmy się, że jest to rzeczywiście suplement diety. Na opakowaniu powinna znaleźć się odpowiednia informacja na ten temat. Jeśli podejrzewamy, że produkt może być sfałszowany, nielegalny lub niebezpieczny, zgłośmy to do sanepidu.

Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny

oprac. mos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kiki #2065044 | 88.199.*.* 14 wrz 2016 15:23

    Własnie, zgadzam sie z przedmówcą, najlpiej w ogóle nie brac supli,często nic nie dają, tylko napychają kabze przemysłom farmaceutycznym. Od lat suplementuje organizm wyłąccznie naturalnymi składnikami. Kupiłem wyciskarkę do soków http://terapiasokami.pl/wyciskarka-kuvin gs-b6000 codzienne wyciskam porcję warzyw + liście jarmuzu, pokrzywy. Zdrowy jestem jak rydz, mam 67 lat. Zero problemów z otyłościa, sercem, czy stawami.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kóba #2064750 | 83.9.*.* 14 wrz 2016 00:34

    Polak jest głupi, więc...kupi

    ! - + odpowiedz na ten komentarz