Chcesz zrobić tatuaż? Pamiętaj o tych zasadach!

2016-09-15 12:57:47 (ost. akt: 2016-09-15 14:16:38)
Chcesz zrobić tatuaż? Pamiętaj o tych zasadach!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Tatuaże w Polsce zyskują ogromną popularność. Kiedyś kojarzyły się głównie z przestępcami, a dziś fundują je sobie nawet adwokaci i biznesmeni. Tatuaże wykonuje się za pomocą specjalnej maszynki z igłą, która nanosi pigment pod skórę. Podczas zabiegu niezwykle ważna jest higiena.

Każdy tatuażysta, a także osoby tatuowane powinny znać podstawowe zasady higieny. Niewysterylizowana igła może prowadzić do poważnych powikłań i chorób, takich jak żółtaczka, a nawet wirus HIV. Przed wizytą w salonie należy zrobić badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie jesteśmy podatni na zakażenia. Osłabiony organizm nie będzie w stanie wyleczyć rany w postaci tatuażu i ewentualnej infekcji.

Każdy salon tatuażu powinien być wyposażony w autoklaw, czyli zbiornik służący do sterylizacji urządzeń do wykonywania wzorów na ciele. Tatuażysta nie może zapomnieć o nałożeniu jednorazowych lateksowych rękawiczek. Muszą one być dopasowane do dłoni, inaczej może powstać dziura i dojdzie do zakażenia.

Zwróćmy uwagę na to, aby przed zabiegiem tatuażysta dokładnie umył ręce pod ciepłą wodą z mydłem lub roztworem antybakteryjnym oraz przemył naszą skórę spirytusem. Niezbędne jest również zdezynfekowanie miejsca pracy. To samo dotyczy igieł. Dobry tatuażysta zawsze otwiera igły przy kliencie, które powinny być jasne, w kolorze srebrnym, bez zanieczyszczeń czy brązowego nalotu. Tusz również powinien być pobrany z nowego opakowania.

Osoby ze świeżym tatuażem muszą powstrzymać się przed oddawaniem krwi przez pół roku. Wszystko za sprawą tzw. okienka serologicznego, czyli okresu od momentu zakażenia do czasu jego wykrycia. Po tak długim terminie możliwe będzie wykrycie ewentualnego zakażenia żółtaczką czy wirusem HIV.

O świeżo zrobiony tatuaż trzeba też odpowiednio zadbać. Tatuażysta powinien nałożyć folię na to miejsce. Trzeba ją trzymać do 5 godzin, aby nie przedostały się żadne bakterie. Po jej zdjęciu tatuaż trzeba smarować maścią na rany aż do pełnego zagojenia. Przez 3-4 dni należy co kilka godzin przemywać go letnią wodą z mydłem.

Pamiętajmy, aby przez pierwszy tydzień nie pić alkoholu. Jeśli tatuaż swędzi, oznacza to, że się goi. W żadnym wypadku nie wolno go drapać, a schodzącego naskórka nie wolno samemu zrywać. Unikajmy też gorących kąpieli oraz pływania w jeziorze, morzu czy basenach, a przede wszystkim opalania. Starajmy się, aby to delikatne miejsce nie było narażone na otarcia. Zabrudzony tatuaż należy jak najszybciej przemyć, aby nie wdarła się infekcja.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #2065811 | 212.160.*.* 15 wrz 2016 15:14

    hahaha jak się człowiek uprze, to każdą głupotę sobie zafunduje i gotów jest nawet nie pić przez tydzień ;-)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz