Pierwsza sztuczna trzustka będzie dostępna w przyszłym roku?

2016-09-16 08:43:36 (ost. akt: 2016-09-16 09:09:51)
Pierwsza sztuczna trzustka będzie dostępna w przyszłym roku?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

W pełni automatyczna, sztuczna trzustka, która sama produkuje insulinę, to wielka szansa dla chorych na cukrzycę. W 2017 roku być może będzie już dostępna dla pacjentów - tak zapowiedział prof. Piotr Ładyżyński na konferencji Europejskiego Towarzystwa Sztucznych Narządów (ESAO), która rozpoczęła się w Warszawie.

Na tę chwilę chorzy na cukrzycę mogą korzystać z pomp insulinowych, które podają insulinę podskórnie. Nie działają jednak automatycznie. Pompa w sztucznej trzustce ma być w pełni zautomatyzowana, połączona z czujnikiem, który wskazuje poziom glukozy w organizmie. W zależności od jej stężenia i niezależnie od woli pacjenta, pompa podaje insulinę choremu. Zatem jej działanie zastępuje pracę zdrowej trzustki.

- Aparat taki został już opracowany i przeszedł wstępne badania. Czekamy teraz na jego dopuszczenie do użycia przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Jedna z firm zajmujących się wytwarzaniem aparatów medycznych złożyła tam odpowiednią dokumentację - powiedział prof. Piotr Ładyżyński z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie, główny przewodniczący konferencji Europejskiego Towarzystwa Sztucznych Narządów (ESAO). Profesor stwierdził też, że trzeba liczyć się z tym, że takie urządzenie może być droższe od zwykłej pompy insulinowej.


oprac. jm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jacek #2076668 | 77.253.*.* 30 wrz 2016 12:35

    wreszcie będzie dostępna sztuczna trzustka

    ! - + odpowiedz na ten komentarz