Czy w Polsce polepszy się podstawowa opieka zrowotna?

2016-09-26 14:00:43 (ost. akt: 2016-09-26 12:16:03)
Czy w Polsce polepszy się podstawowa opieka zrowotna?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt ustawy, która ma poprawić koordynację leczenia pacjenta. Dzięki niej mają powstać m.in. zespoły lekarzy, pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński mówi, że głównym celem przygotowywanej ustawy jest uporządkowanie i wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki temu współpraca między lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, specjalistami, a nawet przedstawicielami organizacji działających na rzecz zdrowia i dyrektorami szkół ma się wzmocnić.

Każdy pacjent będzie objęty POZ, co ma zapewnić lekarz współpracujący z pielęgniarkami i położnymi w ramach jednego zespołu. Samodzielność zawodowa ma być zachowana, a współpraca ma polegać na wzajemnych konsultacjach, wymianie informacji o pacjencie i współdziałaniu w celu zachowania zdrowia i profilaktyki chorób, rozpoznawania i leczenia chorób oraz usprawnienia pacjenta.

Zespół będzie miał możliwość tworzenia listy wspólnej i odrębnej pacjentów. Ta pierwsza ma pozwolić zarówno na łączne, jak i odrębne zawieranie umów na świadczenia POZ.

POZ ma być finansowane z NFZ, z budżetu państwa i przez samorządy. Według założeń projektu w planie finansowym NFZ na 2017 r. na POZ przewidziano ponad 9,9 mld zł, co ma stanowić 13,5 proc. planowanych nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia chce, aby wydatki na POZ z roku na rok wzrastały, w taki sposób, by za 10 lat wynosiły 20 proc. wszystkich kosztów Funduszu na świadczenia.

Podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna przeznaczona dla każdego pacjenta. Poza tym będzie wypłacany komponent motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki, dodatek za opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.

Pojawi się również część budżetu powierzonego na badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Ma być on wypłacany za zrealizowane badania i wizyty u lekarzy specjalistów. Jednak nie będzie mógł być wykorzystany na inne cele.

Według resortu ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r., a przepisy dotyczące budżetu powierzonego od 1 stycznia 2019 r.


oprac. mos

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. odp. #2117479 | 91.240.*.* 21 lis 2016 16:47

  Nic tu się nie polepszy. Jest to pchanie pieniędzy podatnika w przepastną d..ę. Pozytywnego efektu nie ma i nie będzie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 20 lat #2074148 | 46.76.*.* 27 wrz 2016 06:45

  Płacenia składek zdrowotnych psu w dupę . Za wszystko trzeba płacić lub stać w rocznych kolejkach . Ludzie olejcie płacenie haraczu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Con ser Va #2073848 | 213.73.*.* 26 wrz 2016 18:40

  Polepszy się . Jak się dwie niedziele palmowe do kupy zejdą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz