Czy życie Polaków się wydłuży? Ministerstwo Zdrowia przyjęło nowy program

2016-09-30 12:00:00 (ost. akt: 2016-09-30 11:06:14)
Czy życie Polaków się wydłuży? Ministerstwo Zdrowia przyjęło nowy program

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i ma na celu m.in. poprawę jakości opieki zdrowotnej, wydłużenie życia Polaków i ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

Według Ministerstwa Zdrowia na nasze życie wpływa wiele czynników, ale najważniejsze z nich to postawy i zachowania składające się na styl życia. Takie czynniki jak niewłaściwe odżywianie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i niska aktywność fizyczna wpływają na powstanie chorób cywilizacyjnych. Te z kolei coraz częściej prowadzą do przedwczesnej śmierci.

W związku z tym Narodowy Program Zdrowia ma na celu poprawę sposobu żywienia i aktywności fizycznej, profilaktykę i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji uzależniających, profilaktykę i poprawę zdrowia psychicznego, ograniczenie ryzyka zdrowotnego, które wynika z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych, np. w miejscu pracy, promocja zdrowego i aktywnego starzenia się oraz poprawę zdrowia prokreacyjnego.

NPZ łączy różne programy profilaktyczne, które do tej pory były realizowane na podstawie kilku ustaw. Działania ministerstw, które realizują zadania wyznaczone w dokumencie będzie koordynował Komitet Sterujący. Obecnie jest on powoływany, a w jego skład wejdą wiceministrowie z zaangażowanych w program resortów.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

oprac. mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. allensteiner #2076900 | 88.156.*.* 30 wrz 2016 17:48

    Wydłużenie życia Polaków? Finansowo sprzeczne z zamiarem obniżenia wieku emerytalnego.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz