W aptece nie kupimy już kosmetyków, a leki bez recepty znikną ze sklepów?

2016-10-07 08:02:42 (ost. akt: 2016-10-07 08:35:51)
W aptece nie kupimy już kosmetyków, a leki bez recepty znikną ze sklepów?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Według założeń nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, rząd planuje wycofać z aptek sprzedaż kosmetyków i produktów niezwiązanych z leczeniem. Jako rekompensatę za niższy obrót ministerstwo rozważa wprowadzenie opłaty za wydanie leku, którą poniosą pacjenci.

Nowelizacja zakłada zablokowanie w aptekach sprzedaży wyrobów takich jak szampony, kremy i inne kosmetyki, a także "śmieciowe" suplementy diety oraz produkty nie będące lekami. Jako że dla wielu właścicieli aptek sprzedaż tych towarów była dużym źródłem zysku, jako rekompensatę Ministerstwo Zdrowia proponuje tzw. opłatę dyspensyjną. To kwota, o nieustalonej jeszcze wysokości, jaką pacjent ma uiszczać za wydanie leku. Z opłaty zwolnione byłyby niektóre leki dla osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci czy ciężarnych kobiet. Ministerstwo Zdrowia na oficjalnej stronie internetowej deklaruje, że "wprowadzenie opłaty dyspensyjnej jest tylko jednym z omawianych wariantów".

Planowane jest również ograniczenie sprzedaży środków np. przeciwbólowych bez recepty w zwykłych sklepach czy supermarketach oraz na stacjach beznynowych.

Apteki, według nowelizacji ustawy, miałyby pełnić funkcję nie tylko punktów sprzedaży leków, ale miejsca "opieki farmaceutycznej". Aptekarze jednak nie będą mieć uprawnień do wypisywania recept, a jedynie będą przeprowadzać z pacjentami wywiady, z których raporty trafią do lekarzy rodzinnych poszczególnych pacjentów.

Minister Zdrowia Krzysztof Łanda chce także zablokować koncentrację wielu punktów aptecznych w jednym regionie, prowadzonych przez jednego właściciela.

Na razie jednak wszystkie te założenia są w fazie analiz i brakuje konkretnych działań, które faktycznie zmieniłyby sytuację aptek w Polsce. Jak czytamy na stronie MZ, "projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne jest obecnie na etapie analizowania rozwiązań możliwych do wprowadzenia". Przy pracach nad projektem ministerstwo współpracuje z Naczelną Radą Aptekarską oraz stara się "uwzględniać postulaty wszystkich środowisk".

jm

Czy uważasz, że leki bez recepty powinny zniknąć z supermarketów i stacji benzynowych?
Tak, leki powinny być sprzedawane w aptekach.
30.18%
Nie, to utrudni życie pacjentom.
68.6%
Nie mam zdania.
1.22%

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zorz #2082410 | 88.156.*.* 7 paź 2016 10:34

  "Dobra zmiana" jest chora, pożera ją rak głupoty. Dlaczego ludzie muszą cierpieć za głupotę tej wspaniałej władzy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marta #2082349 | 79.190.*.* 7 paź 2016 09:32

  Apteki, według nowelizacji ustawy, miałyby pełnić funkcję nie tylko punktów sprzedaży leków, ale miejsca "opieki farmaceutycznej" SUPER!!! Nie dość, że teraz są kolejki bo starsze Panie nie mają się komu wygadać i przychodzą do apteki to teraz będą tam przesiadywać wiecznie, jak w przychodni i kłócić się, która stała pierwsza w kolejce. Ciekawe co w tym czasie będzie robił lekarz rodzinny. Gratuluję pomysłu. Jak zwykle na takie pomysły wpadają ludzie, którzy nie mają pojęcia o funkcjonowaniu farmacji z niższego szczebla. Ciekawe jak będzie wyglądała kontrola takich aptek. Co w przypadki, kiedy aptekarz na stażu źle dobierze lek, albo źle postawi diagnoze? Czy też będzie odpowiadał tak jak lekarz?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tja #2082346 | 81.190.*.* 7 paź 2016 09:30

  Niech ta lepsza zmiana już się kończy bo ten kraj zmierza w stronę ABSURDU!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tosia #2082345 | 195.147.*.* 7 paź 2016 09:30

  Ja jeszcze proszę o całkowitym zakaz reklamy w mediach leków i suplementow

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. a #2082315 | 213.76.*.* 7 paź 2016 08:58

  Nie rozumiem po co wprowadzać opłatę za wydanie leków skoro leki bez recepty będą dostępne tylko w aptekach więc zarobią owiele więcej niż na kosmetykach...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. ggg #2082308 | 88.156.*.* 7 paź 2016 08:51

  wycofajncie smieciowe jedzenie ze sklepow najpierw a nie udajecie, ze wam zalezy. znowu ktos komus posmarkowal zeby cos tam zrobic, bo mu sie interes nie krecil. oficjalnie oczywiscie wyglada, zr to w trosce o pacjenta. ta.a...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. agronom #2082305 | 77.115.*.* 7 paź 2016 08:50

  W naszym kraju, leki przeciwbólowe je się jak Tik-Taki, Polacy opychają się nadmiernie lekami jakby to były cukierki. Co najbardziej mnie śmieszy, ze jabłuszka to chcemy nie pryskane bo są FE, ale dzienna porcja 10 różnych pigułek jest już cacy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)