Wrzody żołądka – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

2016-10-21 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-24 10:58:10)
Wrzody żołądka – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Często męczy cię zgaga, niestrawność, wzdęcia, a po jedzeniu boli cię brzuch? To mogą być wrzody żołądka lub dwunastnicy. Sprawdź, na czym polega to schorzenie i jak można z nim walczyć.

Wrzody to ubytki w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub przełyku. Mogą mieć różną wielkość i głębokość, od niewielkich wgłębień w śluzówce do takich przenikających całą grubość ściany żołądka lub dwunastnicy.

Co powinno nas zaniepokoić?


Objawy wrzodów to wymienione wcześniej: zgaga, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha. Obok nich mogą też występować mdłości czy wymioty, a także utrata apetytu. Jeśli mamy do czynienia z wrzodami żołądka, najsilniejszy ból będzie się pojawiał bezpośrednio po jedzenia, a przy wrzodach dwunastnicy – tuż po obudzeniu, z kolei zjedzenie posiłku go na krótki czas złagodzi.

Skąd się biorą wrzody?


Wrzody żołądka nazywano kiedyś „chorobą dyrektorską”, bo uważano, że mają one podłoże w stresującym trybie życia. Stres jest, owszem, jednym z czynników, które mogą wywołać tę chorobę, jednak zachorować mogą też osoby prowadzące spokojne życie. Do najczęstszych przyczyn wrzodów żołądka zaliczamy bakterię Helicobacter pylori, która przenosi się drogą pokarmową lub przez pocałunek. Wykryć ją można, robiąc badanie krwi, jednak należy pamiętać, że obecność Helicobacter pylori w organizmie nie musi oznaczać choroby wrzodowej, a jedynie nosicielstwo bakterii.
Inną częstą przyczyną występowania wrzodów żołądka jest nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Uszkadza on barierę błony śluzowej, przez co tworzą się nadżerki.
Wrzody żołądka czy dwunastnicy można także odziedziczyć – genetycznie ta choroba występuje aż u połowy chorych. Może być to także efekt nadużywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych czy używek, takich jak alkohol czy papierosy.

Zbadaj się!


Jeśli podejrzewamy u siebie wrzody żołądka, należy wykonać badanie endoskopowe żołądka, czyli gastroskopię. Badanie polega na wprowadzeniu przez przełyk aparatu z kamerą, dzięki której lekarz ma możliwość obejrzenia żołądka i sprawdzenia, czy w jego błonie śluzowej nie ma ubytków. Jeśli takie zauważy, może pobrać wycinki do dalszych badań, które potwierdzą obecność bakterii Helicobacter pylori. Badaniem uzupełniającym jest zrobienie zdjęcia RTG przewodu pokarmowego po wypiciu przez pacjenta kontrastu.

Jak leczyć wrzody?


Leczenie wrzodów polega na podaniu odpowiednich antybiotyków oraz leku znacznie zmniejszającego wydzielanie kwasu żołądkowego. Terapia może także obejmować leki osłaniające śluzówkę żołądka i przyspieszające gojenie się ubytków. Jeśli kuracja nie zadziała, należy poddać się operacji.

Tego nie jedz


Osoby chorujące na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy powinny wykluczyć ze swojej diety pewne produkty, które mogą pogorszyć ich stan. Należą do nich m.in. soki owocowe, tłuste potrawy, pieczywo żytnie i razowe, smażone mięso i ryby, kiełbasy, zapiekanki, ocet, chrzan, musztarda, mocna kawa i herbata, napoje gazowane, nadziewana czekolada, cukierki i wiele innych. Chorzy powinni także absolutnie zrezygnować z palenia papierosów.

jm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mmk #2093872 | 81.190.*.* 21 paź 2016 11:04

    Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub przełyku.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz