O czym mogą świadczyć różne bóle brzucha?

2016-10-25 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-21 12:23:05)
O czym mogą świadczyć różne bóle brzucha?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: freestocks.org

Bóle brzucha zazwyczaj kojarzą nam się z przejedzeniem lub spożyciem nieświeżego jedzenia, a u kobiet z menstruacją. Jednak rodzajów bólu jest wiele i mogą one świadczyć o poważnych chorobach, a lista schorzeń jest naprawdę długa.

Na ból brzucha zazwyczaj pomagają tabletki przeciwbólowe, jednak jeśli dodatkowo towarzyszą mu gorączka, biegunka lub zaparcia, wymioty, wzdęcia czy trudności w oddychaniu, to powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jeśli odczuwamy ostry ból brzucha, promieniujący do pleców i klatki piersiowej, a dodatkowo występuje gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha i pocenie się, może to oznaczać zapalenie trzustki lub pęcherzyka żółciowego. W tym wypadku może dojść do wstrząsu, który może prowadzić do śmierci, dlatego trzeba jak najszybciej wezwać karetkę.

Ból nasilający się w górnej prawej ćwiartce brzucha wraz z gorączką, zmęczeniem, nudnościami i wymiotami może być sygnałem, że rozwija się zapalenie wątroby, a nawet rak trzustki. Zaniepokoić powinny również zażółcona skóra i białka oczu, ciemny mocz oraz jasny stolec.

Jeżeli ból brzucha nasila się przy uciskaniu, zazwyczaj po lewej stronie, może to być objaw uchyłków jelita grubego, które powstają podczas stosowania diety ubogiej w błonnik. Zazwyczaj schorzeniu towarzyszą nudności, gorączka, dreszcze, zaparcia, biegunka lub cienkie, tzw. ołówkowe stole.

Kurczowy ból w środkowej części brzucha, pojawiający się w nocy i promieniujący do prawego boku lub pleców może świadczyć o ataku kolki wątrobowej. Dodatkowo występują gazy, nudności i wymioty. Wówczas należy wezwać lekarza i powstrzymać się od jedzenia i picia.

O silnym stresie lub zespole jelita nadwrażliwego świadczy ból z biegunką lub zaparciami. Dodatkowo pojawiają się smugi śluzu w stolcu, silne wzdęcia i gazy oraz nudności po posiłkach.

Ból promieniujący do barków i ramion, nasilający się przy poruszaniu może być powodem wielu schorzeń. Może on oznaczać pogorszenie zdrowia przy cukrzycy, zatrucie, niedrożność jelita cienkiego, ostre zapalenie wyrostka, zapalenie przydatków, pęknięcie wrzodu żołądka, a nawet zawał serca lub wstrząs anafilaktyczny. Aby potwierdzić diagnozę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Z bólem ze skurczami, biegunką oraz ropą i krwią w stolcu lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty, zwłaszcza gdy dodatkowo występuje gorączka, zmęczenie i chudnięcie. Może to być symptomem choroby Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy czerwonki bakteryjnej.

Jeśli ból pojawia się w górnej części i towarzyszą mu wymioty, biegunka i zgaga, może to być znak, że pojawiły się wrzody żołądka lub zapalenie żołądka. Chory dodatkowo może skarżyć się na gazy, odbijanie się i utratę apetytu.

O przepuklinie z kolei może informować nas ból i tkliwość w brzuchu oraz/lub pachwinie. Potwierdzi to ból potęgujący się podczas podnoszenia się lub pochylania do przodu, a pod skórą wyczuwamy guz lub uwypuklenie.

mos

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. laura #2195804 | 77.242.*.* 6 mar 2017 07:00

  nie wiem, jakoś do mnie czopki nie przemawiają. chyba jednak zdecyduję się na dicopeg 10g, wolę doustną formę podania

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ineka #2111093 | 89.186.*.* 11 lis 2016 19:50

  w moim przypadku naturalne sposoby zawiodly, dopiero wizyta w aptece i zakup czopków eva/qu przyniósł długowyczekiwaną ulgę

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. emm #2105779 | 89.76.*.* 4 lis 2016 14:21

  U mnie bóle były spowodowane zaparciami, po kuracji dicopegiem ustąpiły i do dziś nic mnie nie boli, uważam że zawsze należy zacząć od szukania przyczyny i zawsze na początek przyczyny eliminować

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)