Jak prawidłowo czyścić uszy? Nie patyczkiem!

2016-10-21 12:30:00 (ost. akt: 2016-10-21 12:33:19)
Jak prawidłowo czyścić uszy? Nie patyczkiem!

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Codziennie po kąpieli czyścisz uszy patyczkiem kosmetycznym? Lepiej przestań, bo w ten sposób nie tylko sobie nie pomagasz, ale możesz zaszkodzić. Jak zatem prawidłowo czyścić uszy? Tłumaczymy.

Czyszczenie uszu patyczkiem wielu z nas wydaje się oczywistym, wręcz koniecznym zabiegiem higienicznym. Tymczasem, czyszcząc uszy w ten sposób, możemy nabawić się problemów. Wciskając patyczek w ucho, możemy nie tylko uszkodzić skórę na ściankach przewodu słuchowego, ale nawet przebić błonę bębenkową. Patyczek też jest doskonałym „przekaźnikiem” zanieczyszczeń w głąb ucha. W efekcie zamiast czyścić ucho, wprowadzamy brud głębiej i możemy doprowadzić do jego zatkania, a nawet do wystąpienia stanu zapalnego.

Jak zatem prawidłowo czyścić uszy? Zwyczajnie – wodą z mydłem. Patyczka możemy użyć jedynie do osuszenia zewnętrznych części małżowiny i samego ujścia przewodu słuchowego. Zdrowe ucho oczyszcza się samo, a woskowina to jego naturalna wydzielina, pochodząca z gruczołów łojowych i woskowinowych oraz złuszczony naskórek ucha.

Nagromadzenie woskowiny powoduje utworzenie się czopu, który wywołuje osłabienie słuchu, szum w uszach, a czasem też ból. Można spróbować usunąć go za pomocą preparatów dostępnych bez recepty w aptekach, np. na bazie oliwy z oliwek, które rozmiękczą wydzielinę. Jeśli to nie pomaga, należy udać się do laryngologa, który wykona płukanie ucha. Na kilka dni przed zabiegiem warto użyć wyżej wymienionych środków aptecznych, żeby zmiękczyć woskowinę. Zabieg płukania polega na wlaniu do zatkanego ucha letniej wody pod niewielkim ciśnieniem. Lekarz może także usunąć czop za pomocą specjalnego haczyka lub ssaka. Żaden z tych zabiegów nie jest bolesny.

jm

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lolka #2542649 | 89.72.*.* 24 lip 2018 16:08

  NIe, no żadnych spinek do włosów w uszach. Niedawno odkryłam do czyszczenia uszu spray fonix i jestem mega zadowolona. Szybko woskowinę rozpuszcza, a do tego szeroka końcówka aplikatora w żaden sposób nie grozi urazem ucha

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zysze #2093957 | 89.228.*.* 21 paź 2016 13:07

  Moja teściowa miała rację,że czyściła swoje uszy spinką do włosów tam gdzie jest " uszko ".Okazuje się,że to było higieniczne i zdrowe. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. łoś #2093944 | 213.73.*.* 21 paź 2016 12:41

  a ja sobie świecuje, albo chodzę na basen to w wodzie się ucho wymoczy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)