Drgają ci powieki? To może być objaw poważnej choroby

2016-10-25 13:00:00 (ost. akt: 2016-10-24 11:04:19)
Drgają ci powieki? To może być objaw poważnej choroby

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nie boli, ale może irytować. Drżenie powiek, bo o nim mowa, przytrafia się każdemu z nas. Zazwyczaj objaw ten lekceważymy, ale warto wiedzieć, że może on sygnalizować poważne choroby neurologiczne.

Przyczyn drżenia powiek jest wiele. Mimowolny odruch może oznaczać podrażnienie oka. Zazwyczaj może to świadczyć o mikrourazach rogówki lub pojawieniu się tzw. zespołu suchego oka. Schorzenie polega na zbyt małym wydzielaniu łez, co w konsekwencji prowadzi do niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z okulistą. Pomóc może stosowanie tzw. sztucznych łez.

Kolejną częstą przyczyną drżenia powiek jest niedobór magnezu, co może również prowadzić do niekontrolowanych skurczów innych mięśni ciała. Może to być wynikiem zbyt częstego picia kawy lub nadużywania alkoholu. Kofeina oraz napoje wyskokowe wypłukują pierwiastek ten z organizmu. Dlatego ważne jest jego regularne uzupełnianie.

Często po ciężkim dniu w pracy dopada nas drżenie powiek. Przyczyną może być nadmierny stres. W takiej sytuacji pomocne może się okazać wypracowywanie własnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem. Niezbędny jest odpoczynek, relaks i ziołowa herbatka z lipą lub inną rośliną wyciszającą.

Inna przyczyną jest zmęczenie. Często po zbyt krótkim śnie lub całkowicie nieprzespanej nocy czujemy mimowolne skurcze powiek. Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia, należy zregenerować organizm we śnie. Złym pomysłem będzie wypicie kolejnego kubka mocnej kawy, bo pogorszy to tylko sytuację. Najlepiej zaplanować spokojny wieczór, wyciszyć się i wcześniej położyć się spać.

Jednak drżenie powiek może oznaczać również poważniejsze schorzenia. Choć zdarza się to rzadko, może to prowadzić do chorób neurologicznych.Jeśli stan ten utrzymuje się przez wiele tygodni, a skurczom mięśni powiek towarzyszą inne objawy, takie jak puchnięcie i zaczerwienienie oka, zaburzenia równowagi czy drżenie kończyn, to należy wybrać się do lekarza.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marysia #2155326 | 46.215.*.* 9 sty 2017 11:49

    U mnie drżenie powiek było objawem niedoboru magnezu. Wyrównałam jego poziom zażywając Magnesium 120 mg Holistic ze sklepu-naturalna-medycyna.com.pl i w ciągu 2 tygodni zauważyłam zmiany w wynikach. Teraz jestem spokojniejsza, bo brak magnezu to też ciągłe podenerwowanie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz