"Dzień dla zdrowia" w Olsztynie

2016-10-26 13:00:00 (ost. akt: 2016-10-26 13:39:26)
Dzień dla zdrowia w Olsztynie

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Październik to miesiąc pod hasłem profilaktyki raka piersi. M.in. z tej okazji w czwartek 27 listopada Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki oraz Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie zorganizowały m.in. badania mammograficzne dla pań.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na tę chorobą zapada 12 000 Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Rak wcześnie wykryty jest niemal w 100 procentach wyleczalny.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. W naszym regionie ostra białaczka szpikowa diagnozowana jest u ponad 40 chorych rocznie. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Rejestracja każdej nowej osoby to zwiększenie szans na życie dla chorych.

Najczęstszymi powodami nie wykonywania profilaktycznych badań zdrowotnych czy rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku jest strach i brak czasu.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie zaprosił pracowników okolicznych instytucji do udziału w przedsięwzięciu profilaktyki onkologicznej.

27.10.2016 r. godz. 10.00 – 15.00 (Urząd Wojewódzki w Olsztynie):

- profilaktyczne badania mammograficzne dla pań mammobus na parkingu Urzędu Wojewódzkiego,

- rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku (zarejestrować się mogą wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat),

- wydawanie haseł i loginów do ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – możliwość dostępu we własnym domu do historii swojego leczenia od 2008 r.),

- stanowisko informacyjne (materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej, praw pacjenta itp.).

W akcję włączyły się także okoliczne urzędy i instytucje, tj. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Miasta Olsztyn, Sąd Okręgowy, Szkoła Podstawowa Nr 2, Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pacjentka #2098848 | 37.47.*.* 26 paź 2016 20:47

    Oczywiście Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii nie dołączyło do tej akcji, ale widać szpital ma inne problemy niż zajmowanie się onkologią

    ! - + odpowiedz na ten komentarz