Premia za wyniki, czyli zmiany w finansowaniu opieki medycznej

2016-11-03 11:30:00 (ost. akt: 2016-11-03 11:24:50)
Premia za wyniki, czyli zmiany w finansowaniu opieki medycznej

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że od połowy przyszłego roku będzie prowadzony pilotaż dotyczący nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Według resortu, POZ ma otrzymywać oddzielne środki na badania diagnostyczne i porady specjalistyczne.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła obecny system finansowania nie zachęca lekarzy, pielęgniarek i położnych do aktywności, bo stawka kapitacyjna przewiduje wynagrodzenie za każdego pacjenta zapisanego na ich listę. Receptą na ten stan rzeczy mają być zmiany w finansowaniu POZ. Ministerstwo Zdrowia chce, aby na podstawową opiekę zdrowotną, oprócz stawki kapitacyjnej, były przeznaczone inne środki finansowe, m.in. dodatek motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.

Resort wprowadzi również zmiany w finansowaniu badań dodatkowych i wizyt u specjalistów. Środki na badania dodatkowe, które otrzyma POZ, będą mogły być wykorzystane wyłącznie na badania i wizyty u lekarzy specjalistów. Chodzi o poprawienie współpracy między lekarzami POZ a specjalistami. Według Radziwiłła kwestia, czy pacjent będzie miał wpływ na wybór specjalisty, nie jest jeszcze przesądzona.

Początkowo rozwiązania te będą wprowadzane w formie pilotażu.


oprac. mos

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Poz #2106249 | 83.6.*.* 4 lis 2016 21:19

  Pomyliłam się w wyliczeniach bo to i tak kwota abstrakcyjna, 600 euro wystarczy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Osa #2105525 | 83.6.*.* 4 lis 2016 08:33

  Niezasadnym jest otrzymywanie pieniędzy POZ -cie za pacjenta który tylko jest zapisany do ciebie ,a nie faktycznie będący na wizycie. To jest patologiczne i powinno być zredukowane do rzeczywistej wizyty a nie listy za która bierze sie pieniądze. Do specjalistów nie od katarku i tak w większości pacjent musi mieć skierowanie od poz! Więc o czym piszesz? Jaka to zmiana i dla kogo?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Poz #2105438 | 79.185.*.* 4 lis 2016 05:43

   A ja myślałam , jak mądry lekarz to będzie dobrze zrabiał, bo kolejki do specjalistów w połowie są niezasadne i na życzenie pacjenta. Znowu robi się z lekarza sekretarkę pacjenta i dr Google.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. osa #2104889 | 94.254.*.* 3 lis 2016 15:07

   Bzdura! Lekarz rodzinny będąc decydentem wybierze specjalistę - nie koniecznie dobrego , który wyceni najtańszą usługę. Zatem nie pacjent a lekarz rodzinny będzie decydował o skierowaniu pacjenta do specjalisty bez prawa wyboru, no chyba że pójdzie pacjent prywatnie , jak mu np. laryngolog Kowalski nie będzie odpowiadał!!!! Reforma dla kogo??? Obecna sytuacja dotyczy skierowania do laboratorium, pacjent idzie tam zrobić badania, gdzie lekarz poz ma podpisaną umowę. I nie ma prawa wyboru pacjent , że laboratorium jest na drugim końcu miasta. Idzie tam lub nie , ale wtedy w innej placówce płaci za badania z własnych pieniędzy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz