Antykoncepcja awaryjna będzie dostępna tylko na receptę

2016-11-08 13:00:06 (ost. akt: 2016-11-08 14:25:19)
Antykoncepcja awaryjna będzie dostępna tylko na receptę

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Resort zdrowia kończy prace nad zmianami w ustawie dotyczącymi dostępu do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Według zmian proponowanych przez ministerstwo wszystkie leki antykoncepcyjne mają być dostępne wyłącznie na receptę.

Prace nad zmianami dotyczącymi dostępności leków antykoncepcyjnych trwają od marca. - Prace nad przepisami w tej sprawie się przedłużyły, ale już dobiegają końca - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Projekt przewiduje, że wszystkie leki antykoncepcyjne będą dostępne wyłącznie na receptę - będzie to dotyczyć także środka ellaOne. Preparat ten należy do grupy środków tzw. antykoncepcji awaryjnej, nazywanej też antykoncepcją "dzień po" i decyzją Komisji Europejskiej był od 2015 roku dostępny bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia.

Kiedy Konstanty Radziwiłł został ministrem zdrowia (listopad 2015 roku), zapowiedział, że ministerstwo będzie analizować możliwość zablokowania sprzedaży pigułki ellaOne bez recepty. Projekt, opracowywany obecnie przez resort zdrowia, ma regulować m.in. tę kwestię. Nowe przepisy mają w założeniu wejść w życie w czerwcu 2017 roku, choć prace nad nimi nie zostały jeszcze ukończone.

jm

Czy uważasz, że wszystkie środki antykoncepcyjne powinny być dostępne wyłącznie na receptę?
Tak
6.6%
Nie
93.4%
Nie mam zdania
0%

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tom #2108858 | 83.6.*.* 8 lis 2016 20:19

    na siłę chcą zwiększyć przyrost naturalny - ciekawe co te oszołomy jeszcze wymyślą

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jadwiga_Misiak #2108590 | 83.3.*.* 8 lis 2016 14:05

    Pora zakupić, odpowiedni do wieku, zapas prezerwatyw, bo jeśli zabraknie, to będzie problem z bieganiem do lekarza POZ po receptę. Jeśli Ministerstwo Zdrowia wprowadzi recepty na wszystkie środki antykoncepcyjne to i "gumki" na nie trafią, chyba że producenci zmienią nazwę na np. Gumowy Kubraczek i opiszą produkt jako np. "kolekcjonerski". ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz