Światowy Dzień Cukrzycy. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie

2016-11-14 09:54:30 (ost. akt: 2016-11-14 12:58:52)
 Światowy Dzień Cukrzycy. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na cukrzycę w Europie cierpi aż 50 milionów osób, w Polsce ta liczba sięga 3 milionów. W województwie warmińsko-mazurskim co roku diagnozuje się tę chorobę u ponad 50 dzieci. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, a to dobra okazja, żeby przypomnieć o jej objawach i profilaktyce.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, w której występuje hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi. Przyczyną jest uszkodzenie trzustki, która produkuje za małą ilość insuliny. Wyróżniamy kilka odmian cukrzycy, wśród nich: cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 czy cukrzycę ciążową. U dzieci najczęściej diagnozuje się tę pierwszą.
- Chorują dzieci, które mają dyspozycję genetyczną. Czy i jak szybko się ona ujawni – o tym w dużej mierze decydują czynniki środowiskowe: podawanie dziecku poniżej drugiego roku życia mleka krowiego, niewskazanego dla dzieci, wirusy, toksyny (np. środki ochrony roślin, konserwanty dodawane do żywności), a także stres - mówi doktor Bożenna Klonowska, specjalista chorób dziecięcych, diabetolog i endokrynolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Ostatnio najczęściej diagnozujemy cukrzycę u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ale były lata, gdy chorowały głównie dzieci do 5. roku życia albo nastolatki. Nie ma na to reguły.

Jak rozpoznać cukrzycę? Warto obserwować uważnie swój organizm i nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Co powinno nas zaniepokoić?
• zmniejszenie masy ciała - glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
• wielomocz - obecność cukru w moczu powoduje zwiększone wydalanie wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu;
• wzmożone pragnienie – z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi;
• zwiększone łaknienie;
• ogólne osłabienie;
• pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i narządów moczowo-płciowych;
• świąd skóry;
• cukier w moczu.

Według prognoz cukrzyca będzie epidemią XXI wieku - w 2035 roku ma chorować na nią aż 592 milionów ludzi. O ile jednak na cukrzycę insulinozależną (typu 1) nie ma skutecznej profilaktyki, to cukrzycy typu 2 możemy przeciwdziałać. - Niestety, obecnie nie istnieje skuteczny sposób zmniejszenia ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu pierwszego. Jeśli chodzi o profilaktykę zarówno cukrzycy, ale też wielu innych chorób, najważniejsze, co możemy zrobić, to prowadzić aktywny tryb życia. Obok regularnej aktywności fizycznej ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, a także kontrolowanie ciśnienia krwi, regularne badania i samoobserwacja – mówi doktor Bożena Klonowska.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KRIS #2112683 | 176.109.*.* 14 lis 2016 22:13

  Proszę zwrócić uwagę jak ten dzień się nazywa- co najmniej jak święto cukrzycy a powinno być np. światowy dzień zapobiegania cukrzycy tak nas tresują koncerny farmaceutyczne że nie długo będzie pase niemieć cukrzycy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. statyny a cukrzyca #2112419 | 79.185.*.* 14 lis 2016 18:26

   Dr Jerzy Jaśkowski: Chcesz mieć cukrzycę? Bierz statyny!... http://www.polishclub.org/2 015/06/15/dr-jerzy-jaskowski-chcesz-miec -cukrzyce-bierz-statyny/

   ! - + odpowiedz na ten komentarz