Co powinniśmy wiedzieć o bólu kręgosłupa?

2016-11-18 08:00:00 (ost. akt: 2016-11-18 08:22:06)
Co powinniśmy wiedzieć o bólu kręgosłupa?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ból kręgosłupa zazwyczaj dotyczy osób po 40. roku życia, jednak zdarza się, że pojawia się w wcześniej. W dzieciństwie i wieku młodzieńczym głównym problemem są wady postawy. Okazuje się, że czynników powodujących ból jest wiele, a niektóre popularne przekonania są tylko mitami. Na szczęście są sposoby na pozbycie się tej przykrej dolegliwości.

Bóle kręgosłupa odczuwa niemal każdy z nas, a problem pogłębia się z wiekiem. Jego przyczyn może być wiele. – Pionowa pozycja ciała, siedzący tryb życia, a także klimat. Klimat w województwie warmińsko-mazurskim sprzyja rozwojowi problemów kostno-stawowych. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, takie jak palenie papierosów czy otyłość – wymienia dr n. med. Tomasz Niedźwiecki, ortopeda z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Olsztynie. – Ból kręgosłupa, a zwłaszcza ból w krzyżu, czyli w dolnej części pleców, w części lędźwiowej jest chorobą społeczną – dodaje.

Wielu z nas uważa, że główną przyczyną bólu pleców jest nieprawidłowa pozycja podczas spania. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą. – Pozycja podczas snu nie ma znaczenia, są to mity, które można przeczytać w internecie. Wszystkie takie porady jak to, że lepiej spać na twardym materacu czy na podłodze lub na specjalnej poduszce są nieprawdziwe. Każdy powinien spać w takiej pozycji, w jakiej mu wygodnie – tłumaczy dr Niedźwiecki.

Na powstawanie bólu kręgosłupa i pleców wpływ ma też wiek. Po 40. roku życia problem ten dotyczy większej części społeczeństwa. Jednak nie zapominajmy, że na bóle pleców kręgosłupa cierpią też dzieci i młodzież. – Młodzieńcze bóle kręgosłupa, ból pleców, bóle krzyża związane są z wadami postawy, takimi jak skolioza, kifoza, tj. wygięcie kręgosłupa do tyłu czy inne deformacje. W tym czasie kręgosłup kostnieje i pojawiają się problemy – wyjaśnia.

Jednak ból kręgosłupa to nie wyrok i można się go pozbyć. Zazwyczaj wystarczy odpowiednia profilaktyka i trochę ruchu. Ćwiczenia są bardzo ważne dla naszych pleców, ale to nie wystarczy. Co więc trzeba jeszcze zrobić?

dr n. med. Tomasz Niedźwiecki, ortopeda z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Olsztynie
Fot. Paweł Kicowski
dr n. med. Tomasz Niedźwiecki, ortopeda z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Olsztynie
– Prawidłowa masa ciała to podstawa. Jeśli ktoś ma nadwagę to musi schudnąć o około 10 procent. Otyłość należy traktować jako chorobę i leczyć. Oczywiście należy też się ruszać, nie mówię o sportach wyczynowych, ale o prostych ćwiczeniach, o fizycznej aktywności prozdrowotnej – wyjaśnia doktor.

– Natomiast jeśli występują problemy z podrażnieniem nerwów korzeniowych, tzw. rwa to należy poszerzyć diagnostykę. Trzeba udać się do ortopedy, neurologa itp., wykonać badania – co najmniej zdjęcie rtg, czasem rezonans czy tomograf. Wykluczyć trzeba inne choroby jak np. guzy czy zapalenia które leczy się operacyjnie. Ale w tych przypadkach też zazwyczaj wystarczy fizjoterapia nazywana kiedyś rehabilitacją. Tylko niewielki procent pacjentów wymaga leczenia operacyjnego. Wskazania do wykonania operacji z powodu bólu krzyża są wtedy, gdy ból kręgosłupa nie ustępuje przez dwa lata przy prawidłowo prowadzonym leczeniu zachowawczym. No i oczywiście przy stanach ostrych z uszkodzeniem rdzenia czy nerwów. Takie choroby jak zaawansowana, progresująca skolioza czy kifoza także wymagają leczenia operacyjnego – mówi nasz ekspert.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Renata Kruk #2116985 20 lis 2016 19:51

    ja z uporczywym bólem kręgosłupa związanym niestety głównie z siedzącym trybem życia zmagałam się bardzo długo i często też w pracy utrudniał mi już funkcjonowanie, odpowiedzią okazała się akupunktura i regularnie wykonywana u Pana Ziętka z gabinetu medycyny naturalnej w Sosnowcu solidnie postawiła mnie na nogi

    ! - + odpowiedz na ten komentarz