Lekarze zamrozili ciało nastolatki. Czy krionika to przyszłość medycyny?

2016-11-18 14:40:34 (ost. akt: 2016-11-18 14:41:15)
Lekarze zamrozili ciało nastolatki. Czy krionika to przyszłość medycyny?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

14-letnia dziewczyna z Wielkiej Brytanii cierpiała na rzadką odmianę raka. Swoje ciało po śmierci chciała poddać krionice, czyli głębokiemu zamrożeniu na lata. Sąd Najwyższy wyraził zgodę na zabieg, a ciało nastolatki zostało już zamrożone. Rodzina ma nadzieję, że w czasem będzie można uleczyć i ożywić dziewczynę.

Nastolatka zmarła w październiku i krótko przed jej śmiercią brytyjski Sąd Najwyższy przyznał jej matce prawo do decydowania o ciele córki. Nastolatka chciała poddać się krionice. Matka dziewczyny popierała tę decyzję, ojciec z kolei sprzeciwiał się temu, mimo że z córką od dłuższego czasu nie miał kontaktu. 14-latka nie była pełnoletnia, dlatego tak ważnej decyzji nie mogła podjąć samodzielnie. Chorowała ona na rzadki rodzaj nowotworu. Sąd przychylił się do wniosku nastolatki.

Sąd postanowił nie ujawniać tożsamości dziewczyny. Wiadomo, że mieszkała w okolicach Londynu. W liście do sędziów 14-latka wyjaśniła, że "chce żyć dłużej" i "nie chce być pochowana pod ziemią". Sędzia Jackson odwiedził nastolatkę w szpitalu i stwierdził, że poruszyła go "dzielność w stawianiu czoła kłopotom". Dlatego postanowił, że ciałem córki może dysponować matka.

Po śmierci ciało nastolatki przewieziono do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało poddane krionice. Zabieg ten polega na głębokim ochłodzeniu ciała do temperatury ciekłego azotu, czyli do -196 stopni Celsjusza. Przechowuje się je w specjalnych komorach. Lekarze mają nadzieję, że w przyszłości będzie możliwe wybudzenie zamrożonych ciał i ich uleczenie.

Krionikę można stosować u osób ciężko chorych bez możliwości na wyleczenie, z nadzieją, że nastąpi postęp medycyny i nieuleczalne dotąd choroby będzie można uleczyć. Zamrożeniu poddać można nawet ciała osób już zmarłych. Specjaliści w tej dziedzinie uważają, że kiedyś będzie możliwość przywrócenia człowieka do życia, a w związku z tym śmierć traktują jako chorobę, na którą na razie nie ma leku. Zamrożenie ciała na czas nieokreślony w USA kosztuje około 37 tys. funtów.

mos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ViValdi #2115838 | 88.156.*.* 18 lis 2016 22:13

    Lekarzu, najpierw ulecz samego siebie!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nick #2115806 | 37.201.*.* 18 lis 2016 21:16

    Nic dodac , nic ujac.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz