Masz gorączkę? Pozbądź się jej domowymi sposobami!

2016-12-10 08:00:00 (ost. akt: 2016-12-09 14:59:26)
Masz gorączkę? Pozbądź się jej domowymi sposobami!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nie każda gorączka jest objawem choroby. Przy stanie podgorączkowym nie trzeba od razu sięgać po leki czy, co gorsze, antybiotyki. Działać należy wówczas, gdy temperatura jest wysoka, bo taka może być groźna dla zdrowia.

Podwyższona ciepłota ciała jest pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Spowodowana być może procesami zachodzącymi wewnątrz ciała, a także czynnikami zewnętrznymi — towarzyszy grypie i innym infekcjom wirusowym. Wzrost temperatury świadczy o tym, że nasz układ odpornościowy nie próżnuje i podjął już walkę z zagrożeniem — w takich warunkach większość drobnoustrojów ginie lub zostaje mocno osłabiona.
Jeśli jednak gorączka przekracza 39 stopni Celsjusza lub utrzymuje się przez dłuższy czas, to sygnał, że nasz organizm nie radzi sobie najlepiej. Wtedy trzeba skorzystać z rady lekarza.

Gorączka często powoduje bardzo złe samopoczucie oraz dokuczliwe bóle głowy. Z tego powodu staramy się obniżać ciepłotę ciała, a jest to wręcz konieczne, gdy termometr wskaże ponad 39 stopni Celsjusza. Tak wysoka gorączka jest szczególnie niebezpieczna u dzieci — może spowodować drgawki.
Może być niebezpieczna także u kobiet w ciąży i osób z niewydolnością układu krążenia. W aptekach dostępna jest cała gama środków farmakologicznych o działaniu przeciwgorączkowym. Jednak istnieją też naturalne sposoby obniżania temperatury. Warto z nich korzystać, bo są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne.

Podczas wysokiej gorączki wskazane jest leżenie w łóżku — choroba minie wtedy szybciej, gdyż organizm będzie mógł całą energię skoncentrować na walce z atakującymi drobnoustrojami. Kilka razy dziennie należy przykładać chłodne kompresy na czoło, kark, wewnętrzną stronę przedramion i łydki.
Można też zastosować chłodny kompres na całe ciało, owijając się skropionym wodą prześcieradłem. Skuteczna będzie również chłodna kąpiel w wodzie o temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Zaleca się ją szczególnie dzieciom.

W czasie gorączki powinniśmy unikać ciężkostrawnych posiłków, jeść często, ale niewiele. Polecane są jajka, wywary mięsne, buliony, galaretki rybne i mięsne. Powinno się unikać potraw smażonych i warzyw strączkowych. Większość z nas przy gorączce traci apetyt, jednak nie trzeba na siłę zmuszać się do jedzenia. Za to trzeba pamiętać, by pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Działanie obniżające gorączkę ma szczególnie sok pomarańczowy.

Według niektórych lekarzy, temperatura podwyższona o każdy stopień powyżej 37, zwiększa zapotrzebowanie na płyny od 0,5 do 1 litra. Pomocne będzie też picie ziół na przeziębienie, które mają właściwości przeciwgorączkowe. Są to między innymi kora wierzby i czarny bez. Skuteczna będzie też herbata z lipy z miodem, nalewka z pokrzywy, napar z malin oraz gotowe mieszanki ziołowe przeznaczone do walki z gorączką.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB