Naukowcy odkryli nowy organ w ludzkim ciele

2017-01-05 10:30:00 (ost. akt: 2017-01-05 12:53:52)
Naukowcy odkryli nowy organ w ludzkim ciele

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: University of Limerick

Irlandzcy naukowcy odkryli nowy narząd w ciele człowieka. Krezka, bo o niej mowa, znajduje się w jamie brzusznej i jest cienką błoną otrzewnej. Znał ją już Leonardo da Vinci, ale przez lata była traktowana jako niezbyt istotna część naszego organizmu. Okazuje się, że niesłusznie.

Krezka to cienka błona otrzewnej, za pomocą której nasze wnętrzności przymocowane są do ścian jamy brzusznej. Do tej pory nie interesowała naukowców, bo uważana była za strukturę składającą się z wielu osobnych elementów.

Znaczenie krezki docenili irlandzcy naukowcy, którzy od lat badali ten narząd. Autorami badań są są profesor Calvin Coffey oraz doktor Peter O’Leary z University Hospital Limerick. Wyniki ich pracy, dowodzącej, że krezkę powinno się traktować jako osobny narząd o jednolitej strukturze, opublikowano w „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”.

Prof. Coffey wyjaśnia, że anatomiczny opis człowieka przyjęty sto lat temu jest błędny. Na wynik badań zareagowali już autorzy najsłynniejszego podręcznika medycyny „Henry Gray’s Anatomy of the Human Body”, którzy w najnowszym wydaniu książki uznają krezkę za organ.

Krezka
Fot. Grey's Anatomy
Krezka

Jednak irlandzcy naukowcy podkreślają, że ich odkrycie nie tylko ma wpłynąć na zmianę w podręcznikach, ale również rozwój medycyny. Lepsze poznanie nowego organu może przyczynić się do opracowania mniej inwazyjnych metod operacji, a co za tym idzie, do mniejszej ilości komplikacji i krótszej rekonwalescencji.

Prof. Coffey dodaje, że traktowanie narządu jako organu pomoże na nowo sklasyfikować choroby jamy brzusznej z uwzględnieniem krezki. Jednak to nie koniec prac nad organem. Jak dotąd naukowcy zdołali jedynie wyodrębnić nowy narząd, a teraz zajmą się opisem jego właściwości i stanów chorobowych. Badacze nie wykluczają powstania nowej dziedziny medycyny, bo może się okazać, że schorzenia dotychczas wiązane z innymi narządami, mogą dotyczyć krezki.

Źródło: www.thelancet.com

oprac. mos

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pod krezką śmoza #2152667 | 5.172.*.* 6 sty 2017 13:18

    Funny video hd - https://youtu.be/kZwAFsFW2IQ SMART CAT AND SMART DOG - https://youtu.be/5p5zSFOB5-E WIN Cashes HD https://youtu.be/HLF-AvKgZ4M

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. po nowotworze #2151595 | 213.73.*.* 5 sty 2017 12:26

    Nowy narząd - kolejna rzecz na którą można zejść na raka :/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)