Zmiany w przepisach opieki zdrowotnej

2017-01-13 19:05:05 (ost. akt: 2017-01-13 15:32:22)

Wczoraj (12.01) weszły w życie zmiany w przepisach zapewniających pacjentom dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz pacjenci mają do niej ułatwiony dostęp.

Zmiany w przepisach dotyczących POZ obowiązują od wczoraj. Mają one ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych tym pacjentom, którzy posiadają do nich prawo, chociaż system eWUŚ tego nie potwierdza. Łatwiej będzie też tym, którzy pomimo posiadania prawa do świadczeń (z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego) nie są do niego zgłoszeni. Teraz ci pacjenci mogą złożyć oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i uzyskać nieodpłatnie poradę lekarską. Koszty porady, w tym podstawowych badań laboratoryjnych pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo lekarz może już wystawiać tym pacjentom recepty, jakie otrzymują osoby posiadające prawo do świadczeń.

Jest jednak jedno "ale" w przypadku tych, którzy dostaną recepty. W przypadku, kiedy pacjent złoży fałszywe oświadczenie i okaże się nieubezpieczony, będzie musiał pokryć koszty refundacji.

To jeszcze nie koniec zmian w przepisach. Nowością jest także możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Skorzystanie z niej zagwarantuje pacjentom, że NFZ nie będzie dochodził od nich należności za udzielone świadczenia. Warunkiem jest jednak to, żeby jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia (w chwili ich uzyskania).

Wprowadzane zmiany nie znoszą obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń. Od 1 stycznia 2013 r. pacjenci potwierdzają je: za pośrednictwem systemu eWUŚ, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej lub przedstawiając dokument papierowy potwierdzającego prawo do świadczeń.

Źródło: Kurier PAP

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kto to #2160235 | 81.190.*.* 15 sty 2017 12:04

  napisał.MASŁO maślane.Bzdury ,głupoty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szok #2159967 | 188.146.*.* 14 sty 2017 21:31

  może buroki wcześniej nie zakumały itrzeba było jeszcze raz

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cień #2159824 | 5.172.*.* 14 sty 2017 18:20

  co tu jest nowego? tak działało prawo dotychczas- pacjent który wyswietlał sie w Ewusiu na czerwono czyli jako nieubezpieczony chcąc skorzystać z usług medycznych składał oświadczenie o ubezpieczeniu. Więc co się zmieniło? jeśli złozył fałszywe oswiadczenie o ubezpieczeniu podczas weryfikacji w NFZ taki proceder wychodził i NFZ ,, ganiał,, takiego osobnika w celu zwrotu kosztów leczenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)