Poznaj swoje cytryny! Ciekawa akcja poświęcona rakowi piersi

2017-01-18 12:49:48 (ost. akt: 2017-01-18 15:37:04)
Poznaj swoje cytryny! Ciekawa akcja poświęcona rakowi piersi

Autor zdjęcia: Corrine Ellsworth Beaumont/Worldwide Breast Cancer

Lekarze nieustannie informują, że guza na piersi najłatwiej wykryć poprzez regularne badanie się. Jednak wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie mammografii. Czy pomoże zmienić to najnowsza akcja przygotowana przez organizację Worldwide Breast Cancer? Na pewno nie można jej odmówić oryginalności.

Organizacja Worldwide Breast Cancer w swojej najnowszej kampanii społecznej nazwanej "Know your breast", czyli "Poznaj swoje piersi" zachęca do obserwowania i badania piersi. W tym celu wykorzystano zdjęcie, które przedstawia 12 cytryn umieszczonych w kartonie po jajkach. Cytryny, jak się łatwo domyślić, symbolizują piersi. Autorką pracy jest Corrine Ellsworth Beaumont, fotograf. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, że raka zwiastować może nie tylko guz, ale również zaczerwienienia czy zmiana kształtu piersi.

Każda cytryna przedstawia inny symptom choroby. W górnym rzędzie owoce obrazują takie objawy jak obrzmienie, wklęśnięcie w piersi, ból odczuwany przy dotyku skóry, gorąca lub zaczerwieniona skóra, wydzielina wydobywająca się z piersi oraz widoczne dołeczki.

W dolnym rzędzie cytryny przedstawiają guza piersi, nabrzmiałe żyły w piersi, wklęśnięcie brodawki, zmieniony kształt lub rozmiar, pojawienie się pomarańczowej skórki i ukryty guzek w piersi, który zazwyczaj nie przesuwa się i jest twardy jak pestka cytryny.

Ze statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. kobiet. Niemal 6 tys. z nich umiera. Akcja "Poznaj swoje piersi" ma na celu zachęcenie kobiet do samobadania się i wizyt u specjalistów. Lekarze apelują, że wczesne wykrycie zmian daje większą szansę na wyleczenie.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aga #2200806 | 5.60.*.* 12 mar 2017 21:20

    wszystkim zainteresowanym tematyką raka piersi polecam stronę www.femiglove.pl jest tam wiele artykułów, dodatkowo można kupić rękawiczkę do samobadania piersi, która zwiększa czułosć palców.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz