Od gardła do ucha, czyli zapalenie ucha środkowego

2017-01-27 08:09:40 (ost. akt: 2017-01-25 14:26:47)
Od gardła do ucha, czyli zapalenie ucha środkowego

Autor zdjęcia: Freestock.org

Zapalenie ucha środkowego atakuje głównie małe dzieci, ale przydarza się też dorosłym. W większości przypadków jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych. Skąd się bierze, jak je leczyć i jak unikać?

Na zapalenie ucha środkowego zapada ponad połowa dzieci do 3 roku życia. Są one bardziej podatne na tę chorobę ze względu na budowę ucha – ich trąbka słuchowa jest krótka, szeroka i przebiega poziomo, łącząc jamę bębenkową z gardłem, w którym jej ujście jest ciągle otwarte. W związku z tym bakterie i wirusy, które znajdą się w gardle, mają prostą drogę do ucha. Dlatego właśnie w większości przypadków zapalenie ucha środkowego jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych. Obie dolegliwości są także najczęściej wywołane przez te same bakterie.

Oprócz tego, powodem zapalenia ucha środkowego u dzieci mogą być także nieprawidłowości w budowie podniebienia, przerost migdałków, niedrożność trąbki słuchowej czy wdychanie dymu papierosowego, który podrażnia śluzówkę nosa i gardła.

Objawem choroby jest ból ucha, ale nie we wszystkich przypadkach, czasem nie występuje w ogóle. Pojawia się za to podwyższona temperatura, trudności w zasypianiu, wymioty, a czasem biegunka. Występuje też pogorszenie słuchu i szum w uszach. Jeśli zaobserwujemy takie objawy u dziecka, należy zgłosić się z nim do lekarza pediatry lub do laryngologa.

Zapalenie ucha środkowego diagnozuje się, wykonując badanie otoskopowe. Polega ono na obejrzeniu przez lekarza wnętrza ucha przy pomocy specjalnego wziernika. Jeśli jest podejrzenie, że mogły wystąpić powikłania, lekarz może też zlecić wykonanie RTG kości skroniowej.

Leczenie choroby polega przeważnie na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli nie ma poprawy, lekarz może przepisać antybiotyk. Antybiotyk jest zalecany także w przypadku wysięku z ucha, kiedy zapalenie jest obustronne, a także przy wysokiej gorączce.

Czasem trzeba wykonać paracentezę, czyli zabieg nacięcia błony bębenkowej. Powoduje to ujście ropnej wydzieliny, która zgromadziła się w uchu, dzięki czemu chore dziecko odczuwa natychmiastową ulgę. Bardzo istotną sprawą jest ścisłe zachowanie higieny po tym zabiegu.

Nie ma sprawdzonego sposobu, żeby uchronić dziecko przed zapaleniem ucha środkowego. Ze względu na jego powiązania z infekcjami górnych dróg oddechowych, lekarze zalecają dokładne leczenie wszelkich chorób gardła i nosa, a także stanów zapalnych, które pojawiają się w uchu dziecka.

jm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olga #2172385 | 95.50.*.* 1 lut 2017 12:30

    Już raz to przerabiałam najpierw synek miała infekcje gardła a potem problem z uchem. Teraz jak tylko Franek narzeka ze boli go gardło stosuje lactoangin, spray z kwasem mlekowym który oprócz tego że łagodzi ból i podrażnienie, zakwasza jamę ustną i hamuje rozwój bakterii. U nas pomaga, ma dobry smak, synek chętnie go stosuje.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz