Jak poradzić sobie z migreną miesiączkową?

2017-02-04 08:00:00 (ost. akt: 2017-02-02 09:08:25)
Jak poradzić sobie z migreną miesiączkową?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: freestocks.pl

Wiele kobiet przed miesiączką lub w jej trakcie doświadcza bólu głowy. Jest to tzw. migrena miesiączkowa, charakteryzująca się pulsującym bólem, często tylko z jednej strony głowy. Dodatkowo może pojawić się np. światłowstręt. Jak pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości?

Migrena miesiączkowa zaliczana jest do migren bez aury. Oznacza to, że z bólem głowy nie występują takie objawy jak mroczki przed oczami, niedowidzenie, mrowienie ciała, dzwonienie w uszach, niedowład jednej strony ciała czy zaburzenia koncentracji.

Aby mieć pewność, że to migrena miesiączkowa, schorzenie musi wystąpić co najmniej w dwóch lub trzech cyklach miesiączkowych. Ból głowy może pojawić się już na dwa dni przed menstruacją lub w jej trakcie, a trwać może nawet trzy dni po zakończeniu krwawienia.

Przyczyny migreny miesiączkowej nie są znane. Najprawdopodobniej ma ona związek z estrogenami, czyli żeńskimi hormonami produkowanymi przez jajniki. Hormony te nie tylko regulują cykl miesiączkowy i przygotowują organizm do ciąży, ale również zapobiegają rozwojowi osteoporozy, zwiększają krzepliwość krwi, obniżają zły cholesterol, a przy okazji wpływają na prawidłowy poziom dobrego cholesterolu.

Jeśli cykle miesiączkowe są nieregularne, może to być oznaką nieprawidłowego stężenia hormonów żeńskich. Pamiętajmy jednak, że w ciągu całego cyklu poziom estrogenów raz wzrasta, a raz maleje. Zarówno nadmiar, jak i niedobór tych hormonów może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwość, m.in. uderzeń gorąca, zmniejszonego libido, złego samopoczucia, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Eksperci uważają, że konsekwencją niedoboru estrogenów jest właśnie migrena miesiączkowa.

Migrena tego typu może być niezwykle silna. Ból głowy może trwać od 4 do 72 godzin, a czasem nawet dłużej, podobnie jak klasyczna migrena. Oprócz pulsującego bólu głowy dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości, np. światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk, nudności czy wymioty.

Aby pozbyć się silnego bólu zazwyczaj sięgamy po leki przeciwbólowe. Silniejsze środki zazwyczaj są na receptę. Lekarze zalecają stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwmigrenowych z grupy tryptanów. Te ostatnie najlepiej zażyć zanim ból przybierze na sile.

Migrena miesiączkowa pojawia się co miesiąc, dlatego, aby zminimalizować skutki uboczne leków, warto ustalić z lekarzem dawkowanie środków. Aby pozbyć się bólu głowy, skuteczna jest doustna antykoncepcja hormonalna. Jednak taką terapię należy omówić z ginekologiem, który przedstawi jej ewentualne działania niepożądane. O doborze leków i ich dawkach powinien zawsze decydować lekarz, który dobierze je zgodnie z wiekiem kobiety i występującymi objawami.

Migrenę miesiączkową, w przeciwieństwie do klasycznej migreny, można przewidzieć. Dlatego zanim wystąpi ból, można wypróbować domowe sposoby. Skuteczne może okazać się wcieranie olejku miętowego w okolice czoła i skroni. Pomóc może także ogrzanie stóp termoforem lub ich piętnastominutowe moczenie w gorącej wodzie. Na koniec jednak trzeba na chwilę stopy zamoczyć w zimnej wodzie.

Ulgę może przynieść także masaż karku i ramion. Jeśli dodatkowo występują mdłości i wymioty, pomoże pice małymi łykami herbaty z imbirem.

mos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. medycyna #2174609 | 37.248.*.* 4 lut 2017 11:48

    zajść w ciążę i nie ma okresu na jakiś czas i znowu i nie ma migreny , ani globusa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyn #2174511 | 88.156.*.* 4 lut 2017 08:05

    A u gory zdjecie podobne jak z parodii reklamy pod tytułem "Weź Niepierdol" haahaha

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz