Dzieci nie będą mogły same kupować leków? Nowy pomysł Naczelnej Rady Aptekarskiej

2017-02-13 16:12:00 (ost. akt: 2017-02-13 15:43:47)

Naczelna Izba Aptekarska uważa, że osoby, które nie ukończyły 16 lat nie powinny móc kupować leków w sklepach. Uważa też, że trzeba zmienić sposób przechowywania leków w sklepach, czyli wkładać je do przeszklonych szaf. Kluczyk do nich miałby tylko sprzedawca. Czyżby czekało nas kupowanie tabletek przeciwbólowych wraz z tekstem "dowodzik poproszę"?

Wiceprezes NRA, Marek Tomków zwrócił uwagę na nagminne naruszanie przez sklepy rozporządzenia Ministra Zdrowia. Chodzi o to rozporządzenie, zgodnie z którym leki muszą być sprzedawane w sposób gwarantujący zachowanie ich właściwej jakości. Jak podkreślił, w sklepach leki są ułożone w miejscach, do których dzieci mają bezpośredni dostęp. Jego zdaniem powinno się to zmienić. Ponadto zdaniem NRA powinno się zakazać sprzedaży w sklepach leków osobom, które nie ukończyły 16 lat.

Samorząd aptekarski uważa, że leki w sklepach powinny być przechowywane w zamykanych na klucz przeszklonych szafach, które byłyby wyposażone w sprzęt do pomiaru temperatury i wilgotności. Nie można by z nich brać samemu leków, tylko musiałby nam je podawać sprzedawca, który miały do szafki kluczyk. I to sprzedawca przeszkolony przez farmaceutę.

Ponadto NRA poprała projekt przygotowany przez resort zdrowia, który zakłada, że leki potencjalnie niebezpiecznie nie będą mogły być sprzedawane w sklepach i na stacja benzynowych.

Jednak nadal będzie można kupić leki stosowane doraźnie (przeciwbólowe, jednoskładnikowe). Za to z mniejszych opakowaniach niż dotychczas.

Popieracie te zmiany? Piszcie w komentarzach!


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oj #2181508 | 88.156.*.* 13 lut 2017 16:53

    Paranoi ciąg dalszy. Czy to jest naprawdę wielki problem? Jakaś masówka? Jakoś aptekarze, a nie ktoś inny tak się zatroszczył.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ula #2181498 | 81.190.*.* 13 lut 2017 16:46

    I bardzo dobrze

    ! - + odpowiedz na ten komentarz