Im wyższe wykształcenie, tym zdrowszy styl życia. Raport o stanie zdrowia Polaków

2017-02-17 12:04:00 (ost. akt: 2017-02-17 12:29:59)
Im wyższe wykształcenie, tym zdrowszy styl życia. Raport o stanie zdrowia Polaków

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nasz status społeczny ma wpływ na to, czy prowadzimy zdrowy tryb życia. Tak wynika z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" opracowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Polski Zakład Higieny.

Dane z raportu wskazują m.in. na to, że palenie papierosów dotyczy mniejszego odsetka osób z wyższym wykształceniem niż tych z niższym. - Do osób gorzej wykształconych zawsze trudniej jest dotrzeć ze wszystkimi programami promocji zdrowia i prewencji - mówi prof. Bogdan Wojtyniak, redaktor raportu.

Osoby lepiej wykształcone jedzą także więcej warzyw i owoców i rzadziej są otyłe. Według prof. Wojtyniaka to może być nie tylko kwestią dochodów: - Owoce, np. jabłka, nie są aż tak drogie, to jednak kwestia świadomości - ocenia.

Ogólny wynik dotyczący otyłości prezentuje się jednak dość alarmująco: wśród mężczyzn pow. 18 roku życia aż 68,2 proc. ma zbyt wysoką masę ciała, a wśród kobiet - 60 proc.

Raport wskazuje także na spadek wyszczepialności od 2010 roku. Wprawdzie nie jest on duży, ale niesie niebezpieczne implikacje, jak ocenia prof. Wojtyniak.

W Polsce odnotowuje się coraz więcej zakażeń wirusem HIV. Wprawdzie w UE ten poziom jest znacznie wyższy, ale za to stabilny, u nas niestety rośnie.

Według raportu coraz więcej mieszkańców miast w Polsce oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Poziom tego zanieczyszczenia coraz częściej przekracza dopuszczalne normy, a wynika z niskiej emisji z gospodarstw domowych oraz lokalnych kotłowni. To z kolei powoduje liczne problemy zdrowotne, a także, w ich efekcie, zgony.

oprac. jm


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Falisty #2190590 | 37.8.*.* 26 lut 2017 18:55

    Artykuł źle zatytułowany. Powinno byc: im wyższe zarobki, tym zdrowszy styl życia. Jak Cię nie stać na produkty Bio lub rybkę, wolowinke itp to nie kupisz. Czasem warto się przejść na basen, siłownię itp, ale za co?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz