Co 10. Polak cierpi na choroby nerek. Nefrolodzy apelują: badajmy się

2017-03-09 10:57:14 (ost. akt: 2017-03-09 11:42:18)
Co 10. Polak cierpi na choroby nerek. Nefrolodzy apelują: badajmy się

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nefrolodzy informują, że badanie nerek jest bardzo ważne. Statystyki są alarmujące, co 10. Polak cierpi na choroby nerek i zazwyczaj nawet o tym nie wie. Dziś jest dobra okazja, aby się przebadać, bo obchodzimy Światowy Dzień Nerek.

– Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 30 lat, długo nie dają objawów. Łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu – wyjaśnia prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Według lekarzy, dziś aż 4,5 mln Polaków ma chore nerki. Przewiduje się, że wielu z nich umrze przedwcześnie z powodu braku diagnozy i prawidłowego leczenia. W naszym kraju 20 tys. pacjentów żyje dzięki stale prowadzonym zabiegom hemodializy. Specjaliści uważają, że w tym roku na dializy skazanych będzie kolejne 4 tys. Polaków.

Pamiętajmy, że dolegliwości nerek zaczyna się odczuwać w momencie, gdy narządy są już nieodwracalnie zniszczone. Leczenie w zaawansowanym stadium choroby opiera się głównie na dializach, na które trzeba chodzić do końca życia. Alternatywnym wyjściem jest przeszczep. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie.


oprac. mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. TeX #2198442 | 83.6.*.* 9 mar 2017 15:54

    Lekarz od nerek powinien się nazywać Nerkolog.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz