Ibuprofen zwiększa ryzyko zawału serca?

2017-03-17 14:47:41 (ost. akt: 2017-03-17 15:17:07)
Ibuprofen zwiększa ryzyko zawału serca?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Naukowcy ostrzegają i sugerują kontrolę ich sprzedaży Ibuprofenu i innych popularnych środków przeciwbólowych. Jak wynika z najnowszych badań, mogą one zwiększać ryzyko zawału serca.

Popularne leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprofen, są dostępne bez recepty i to wyzwala w ludziach przekonanie, że można je bezpiecznie stosować niemal bez ograniczeń. Duńscy naukowcy rozprawiają się z tym twierdzeniem i alarmują, że ich zażywanie zwiększa ryzyko chorób serca.

To już kolejne badanie, które wykazuje, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być groźne dla serca i m.in. zwiększać ryzyko zawałów. Wyniki badań wykazały, że zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych podnoszą ryzyko zawału o 31 proc.

Autorami ostatnich badań jest grupa duńskich naukowców, m.in. prof. Gunnar Gislason. Przestrzega on przed zażywaniem środków przeciwbólowych, i zaleca nie przekraczanie dawki dobowej 1200 mg w przypadku Ibuprofenu i 500 mg w przypadku Naproxenu. Uważa też, że te środki nie powinny być sprzedawane w supermarketach, gdzie nie ma wykwalifikowanego farmaceuty, który wyjaśni kupującemu zasady bezpieczeństwa stosowania leków.

Duńscy naukowcy opublikowali specjalne ostrzeżenie w periodyku "European Heart Journal".

Źródło: "Time"
jm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #2203818 | 88.156.*.* 17 mar 2017 21:10

    naukowo napisane i generalnie artykul tak obszerny, ze nie trzeba przewijac strony ;/ o tych lekach bylo juz x czasu temu. morfina tez potrafi zabic.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz