Badania naukowców z Olsztyna pomogą w diagnozie autyzmu

2017-04-06 12:00:00 (ost. akt: 2017-04-06 09:52:45)
Badania naukowców z Olsztyna pomogą w diagnozie autyzmu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Autyzm jest rozległym zaburzeniem rozwojowym, które ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Szacuje się, że w ostatnich latach liczba chorych na autyzm wzrosła z 6,5 tys. do 10 tys. osób. Olsztyńscy naukowcy z UWM opracowali badania, które pomogą szybciej i lepiej diagnozować chorobę. Niedawno podpisali umowę na ich wykorzystanie z jedną z największych krajowych sieci laboratoriów diagnostycznych.

Wygląd dziecka nie wskazuje na zaburzenia, objawami są dopiero specyficzne zachowania. Na początku rodziców może zaniepokoić, że maluch jest zbyt spokojny. W kolejnych etapach rozwoju dziecka pojawiają się problemy z mową, mimiką i gestami. Dodatkowo dziecko z autyzmem nie okazuje złości i radości, a rodzice mają wrażenie, że pociecha nie rozróżnia ich od innych osób. Pojawiają się też trudności w kontaktach z ludźmi. Dziecko sprawia wrażenie, jakby żyło w swoim świecie. Nie reaguje na prośby rodzica, nie zwraca uwagi, gdy ten się do niego zwraca, nie chwali się tym, co znalazło lub co zrobiło, nie chce się przytulać do bliskich osób. Niektóre dzieci zachowują się tak, jakby nic nie słyszały, np. nie reagują krzykiem na głośniejszy dźwięk. Gdy znajdą się w nowej sytuacji, zaczynają protestować lub zupełnie odwrotnie, są obojętne. Charakterystycznym objawem są też dziwne zachowania, które trudno wytłumaczyć. Osoba autystyczna musi wykonywać niektóre czynności w określonej kolejności lub je powtarzać, np. kręci przedmiotami czy cały czas otwiera lub zamyka szafkę.

Choroba wiąże się z neurologicznymi i biologicznymi objawami w mózgu. Zdarza się tak, że dziecko choruje od urodzenia, a autyzm udaje się wykryć przez przypadek, dopiero podczas badań u lekarza związanych z innymi schorzeniami. Drugą grupę stanowią maluchy, które do pewnego czasu rozwijają się prawidłowo i niespodziewanie następuje zatrzymanie rozwoju. Dziecko nagle przestaje mówić, choć wcześniej potrafiło już budować pełne zdania. Czasami wpływ mają ważne zmiany w życiu, np. przeprowadzka czy choroba. Bywa również tak, że objawy autyzmu rozwijają się powoli i następują stopniowo. Ten rodzaj choroby jest najtrudniejszy do zdiagnozowania. Jednak niezależnie od rodzaju choroby, u wszystkich dzieci występuje wycofanie się z kontaktów z ludźmi, brak akceptacji zmian i skłonność do powtarzania czynności.

Nie ma leku, którym można zwalczyć autyzm. Jednak istnieje wiele sposobów, dzięki którym można poprawić jakość życia chorego. Program leczenia obejmuje terapię behawioralną, poprawę komunikacji i odpowiednią edukację. Na tym polu sukcesy odnoszą olsztyńscy naukowcy. Zespół Biochemii Medycznej Badań Peptydów i Białek Wydziału Biologii i Biotechnologii pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Kostyry z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opracował badania, dzięki którym będzie można wcześniej i lepiej zdiagnozować autyzm u dzieci. 29 marca 2017 r. UWM podpisał umowę na korzystanie z wiedzy know-how, opracowanej przez naukowców z Olsztyna, z firmą ALAB Laboratoria sp. z o.o., jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych. Są to przełomowe badania i pierwsze tego typu w Polsce. Ich wyniki pozwolą w przyszłości na postawienie dokładniejszej diagnozy w krótszym czasie.

Specjaliści twierdzą, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepsze efekty może przynieść terapia. Szacuje się, że 10-15 proc. osób z autyzmem udało się niemal całkowicie wyleczyć, dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby.

mos

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mama autysty #2218665 | 88.156.*.* 7 kwi 2017 10:46

  Co to za bzdury ??!! Jakie wyleczyć ? Kiedy? Gdzie są te wyleczone dzieci ??? Przestańcie pisać jeśli nie macie pojęcia o czym piszecie ,jaka choroba ??? To nie choroba to szereg zaburzeń ogólnorozwojowych najczęściej neurologicznych oraz współtowarzyszących chorób innego rodzaju np metabolicznych . Nie obiecujcie i nie dawajcie fałszywych nadziei rodzicom ,tu potrzebna jest wieloletnia,wielopostaciowa terapia i stała praca z dzieckiem aby pomóc mu jak najlepiej odnaleźć się w środowisku w którym przyjdzie mu funkcjonować.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Leczenie Witaminą C #2218464 | 109.241.*.* 6 kwi 2017 22:16

  Dr Thomas E. Levy - Leczenie Witaminą C - Wykład na konferencji w katowickim spodku pt. Wiosna Zdrowia ............. http://tiny.pl/g5197

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dr Andrew Wakefield (USA #2218462 | 109.241.*.* 6 kwi 2017 22:13

  Naukowcy jak komunizm, najpierw wytwarzaja choroby, a potem opracowuja ich zwalczenie. 1-2 kwietnia w katowickim spodku odbyła sie gigantyczna konferencja, p.t. "Wiosna Zdrowia", 4000 ludzi. Wykłady prowadzili naukowcy-praktycy. Dr Andrew Wakefield (USA) - Prawda o szczepionkach (2017.04.01) http://tiny.pl/g519m

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mama #2218317 | 88.156.*.* 6 kwi 2017 18:44

  A czy naukowcy zbadali powiazanie szczepienia mmr z autyzmem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz