Ćwiczenia na płaskostopie u dziecka

2017-04-21 12:00:00 (ost. akt: 2017-04-20 13:25:35)
Ćwiczenia na płaskostopie u dziecka

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Nieleczone płaskostopie może prowadzić do poważniejszych schorzeń układu kostno-stawowego. Szczególnie bacznie należy obserwować dzieci i w razie zauważenia nieprawidłowości zasięgnąć porady lekarza ortopedy.

Dbanie o stopy zapobiega pojawieniu się problemów zdrowotnych w przyszłości. Kiedy zauważymy, że ze stópką naszego dziecka dzieje się coś złego, powinniśmy koniecznie udać się do ortopedy.

Początkowo, gdy dziecko zaczyna chodzić, stopa całkowicie przywiera do podłoża. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie stóp malucha nie są jeszcze przygotowane na to, by udźwignąć cale ciało. Często też małe dzieci mają sporo tkanki tłuszczowej, która znajduje się również na stopach.

U dziewczynek stopa kształtuje się do 14-16 roku życia, u chłopców - do ok. 18-20 roku życia. Najważniejsze są pierwsze lata w rozwoju naszego dziecka. Powinniśmy zatem jak najszybciej podjąć starania o prawidłowy rozwój stopy malucha. Płaskostopie bowiem, nie sprawiające większych kłopotów w młodym wieku, z czasem może powodować bóle m.in. kręgosłupa i stawów kolanowych.
Najpopularniejszym ćwiczeniem stóp, które pozwala prawidłowo się im kształtować, jest podnoszenie z ziemi palcami stóp woreczka napełnionego grochem, piaskiem bądź ryżem. Można też zachęcić malucha do podnoszenia w ten sposób kredek bądź patyczków.

By urozmaicić zabawę, postarajmy się zaproponować dziecku podnoszenie z ziemi palcami stóp różnych przedmiotów, przenoszenie ich i wkładanie do kartonu ustawionego kilkanaście centymetrów dalej.
Żeby stopa dobrze się ukształtowała, powinna mieć określone warunki do rozwoju. Najlepiej naturalne - dziecko powinno chodzić boso po nierównej powierzchni, na przykład po piasku, po trawie, po kamykach. Wówczas stopa "pracuje", dostosowuje się kształtem do podłoża. Nie zapominajmy, że zwykłe spacery boso po trawie czy plaży są istotne dla stóp zarówno naszego malucha, jak i naszych, bo m. in. pobudzają krążenie.

Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy pozwolić dziecku, by biegało boso po podwórku, konieczne będą ćwiczenia. Warunek jest jednak jeden - powinniśmy regularnie, po kilkanaście minut dziennie, ćwiczyć z naszym dzieckiem. Zajęcia w formie zabaw powinny być urozmaicone, tak, żeby dziecko się nie nudziło. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku dwu-, trzyletnich dzieci.

Świetnym ćwiczeniem jest stawanie na przemian na palcach i na piętach, turlanie stopami piłeczek bądź twardej butelki. Żeby te ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, powinniśmy je wykonywać z dzieckiem codziennie przez około 15 minut. Kształtują one stopę do 13 roku życia. Później też można je wykonywać, ale wówczas raczej usprawniają one naszą stopę niż zapobiegają płaskostopiu.
A co z wkładkami ortopedycznymi?

Powyższe ćwiczenia bardziej pomogą w uniknięciu płaskostopia niż wkładki ortopedyczne. Zdaniem niektórych specjalistów, wkładki powodują, że stopa przestaje "pracować". Podobnie z obuwiem. To, jakie obuwie dziecko nosi, nie ma większego znaczenia dla stopy, oczywiście pod warunkiem, że jest ono wygodne, dopasowane rozmiarem do stopy dziecka oraz stabilne. Jeśli chcemy, by dziecko miało zdrowe i odpowiednio ukształtowane stopy, nie kupujmy obuwia na grubej podeszwie. Ponieważ słabo się zgina, stopa nie wykonuje swoich naturalnych ruchów.
oprac. Kr


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #2461991 | 80.49.*.* 14 mar 2018 02:19

  Ja kupiłem swoim maluchom maty ORTO, które posiadają różną fakturę (szyszki, trawa, kolce,kamienie) i jestem bardzo zadowolony. Każdego dnia dzieci same rozkładają maty, chodzą po nich i świetnie się bawią i jednocześnie ćwiczą. Polecam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Karolina #2400383 | 185.41.*.* 18 gru 2017 18:46

  Płaskostopie u dzieci to bardzo często lekceważony problem, a nie powinno tak być. Moje starsze dziecko ma teraz wiele zaburzeń z tego powodu. Z młodszym od razu poszłam do dobrego ortopedy w Prima Med. Jak tylko zauważyłam ten problem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Elka #2396276 | 94.254.*.* 12 gru 2017 11:36

  U mnie córka ma płaskostopie i teraz od niedawna nosi wkładki stepforward. Trzeba od razu regować bo później jak będzie starsza to będzie gorzej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ertka #2312053 | 89.76.*.* 22 sie 2017 20:36

  Córa ma problem z płaskostopiem i wkładki robimy na zamówienie. Jeździmy na indywidualne dobieranie wkładek do poradni chorób stopy na Kondratowicza w Warszawie i tam po uprzednim badaniu podoskopem takie wkładki są dla niej przygotowywane.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Agii34 #2232638 | 91.233.*.* 27 kwi 2017 12:32

  Z tymi wkładkami to jest tak, że wkładka musi byc DYNAMICZNA bo inaczej faktycznie może przynieść więcej szkody niż pożytku... niestety w polsce jest słaby wybór, chyba tylko Footactive ma dynamiczne wkładki ortopedyczne dla dzieci - takie pracują odpowiednio przez cały czas i nie rozleniwiają stópek!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz