5 roślin, których muszą unikać alergicy w kwietniu i maju

2017-04-27 11:04:57 (ost. akt: 2017-04-27 13:03:25)
5 roślin, których muszą unikać alergicy w kwietniu i maju

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rozpoczął się sezon na alergie. Męczący kaszel, katar czy łzawienie to tylko niektóre przykre objawy z nimi związane. Przedstawiamy 5 roślin, na które alergicy powinni szczególnie uważać na przełomie kwietnia i maja.

5 roślin pylących na przełomie maja i kwietnia:

1. Pyłki dębu - w Polsce występują dwa rodzaje dębów: szypułkowy i bezszypułkowy. Ich okres pylenia różni się o około 10-14 dni, dlatego pyłek tych drzew unosi się w powietrzu nawet przez cztery tygodnie. Ich pylenie rozpoczyna się pod koniec kwietnia i trwa do końca maja, a największe natężenie przypada na pierwszy i drugi tydzień maja. Główne objawy uczulenia to katar alergiczny i alergiczne zapalenie spojówek.

2. Pyłki brzozy - brzoza zaczyna pylić na początku kwietnia aż do połowy maja. Szczytowy okres kwitnienia trwa od połowy kwietnia do połowy maja. Objawy alergii pojawiają się nagle. Osoby uczulone skarżą się na wodnisty katar alergiczny, swędzenie nosa i oczu, kichanie oraz łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu.

3. Pyłki jesionu - jesion kwitnie w tym samym okresie co brzoza, czyli od pierwszych dni kwietnia do połowy maja. Jesion ma silne właściwości uczulające. Oprócz typowych objawów alergii (katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu), pojawiają się alergie krzyżowe. Oznacza to, że organizm uczulony na pyłki tego drzewa może nie rozpoznać innego alergenu zbliżonego do ich budowy. Do pyłków jesionu podobną budowę mają oliwki. Dlatego alergicy powinni uważać na obie rośliny.

4. Pyłki klonu - pylenie klonu przypada na cały kwiecień i połowę maja, a szczytowy okres pylenia to połowa kwietnia i początek maja. Objawy uczulenia na pyłki klonu to zatkany nos, katar i ataki kichania. Mogą pojawić się kłopoty ze spaniem, chrapanie oraz zapalenie spojówek.

5. Pyłki wierzby - pyli w tym samym czasie, co brzoza, jesion i klon. Największe stężenie pyłków przypada na koniec kwietnia i początek maja. Osoby uczulone cierpią na wodnisty katar, ataki kichania, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz zapalenie spojówek.

Pamiętajmy, że ze względu na wyższe temperatury w dużych miastach pyłki te mogą unosić się w powietrzu nieco dłużej.

Źródło: Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB