Aplikacja sterowana mózgiem

2017-07-14 08:00:00 (ost. akt: 2017-07-13 13:53:40)

Naukowcy opracowali oprogramowanie, które umożliwi osobom niepełnosprawnym, sparaliżowanym, z zaburzeniami pamięci czy mowy swobodne komunikowanie się ze światem. Obecnie wynalazek jest w fazie testowania.

— Aplikację stworzyłam dla niepełnosprawnej dziewczynki. Posługiwała się nią wykorzystując pismo obrazkowe i piktogramy — wyjaśnia Natalia Browarska.

— Aplikację stworzyłam dla niepełnosprawnej dziewczynki. Posługiwała się nią wykorzystując pismo obrazkowe i piktogramy — wyjaśnia Natalia Browarska.

Autor zdjęcia: Newseria.pl

Interfejsy mózg-komputer to oprogramowania, które przekształcają sygnał mózgowy w sygnał cyfrowy. — Do sterowania komputerem wykorzystujemy badania EEG (rejestracja fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu), a następnie zarejestrowane w badaniu zakłócenia.
Na przykład, gdy mrugniemy powieką, zaciśniemy zęby lub się uśmiechniemy, na badaniu EEG pojawia się właśnie zakłócenie, które jest na tyle widoczne, że algorytm przetwarza je w konkretną akcję — wyjaśnia Natalia Browarska, przewodnicząca Koła Naukowego Bioinżynierów Politechniki Opolskiej.

Uzyskanym sygnałem cyfrowym można sterować sprzętem komputerowym czy elektronicznym.
Stworzona w ten sposób aplikacja może służyć jako komunikator dla niepełnosprawnych nie tylko manualnie, lecz także intelektualnie. W przyszłości mogłaby pomóc osobom sparaliżowanym, z zaburzeniami pamięci czy mowy.

— Aplikację stworzyłam dla niepełnosprawnej dziewczynki. Posługiwała się nią wykorzystując pismo obrazkowe i piktogramy. Wbudowany w interfejs mózg-komputer żyroskop, umożliwiał wodzenie kursorem myszy. Aby wybrać odpowiedni symbol wystarczyło, że zacisnęła zęby. Ten ruch powodował naciśnięcie lewego przycisku myszy — tłumaczy działanie aplikacji Natalia Browarska.

Do sterowania komputerem naukowcy wykorzystują badania EEG, a następnie zarejestrowane w badaniu zakłócenia. Na przykład, gdy mrugniemy powieką, zaciśniemy zęby lub się uśmiechniemy, na badaniu EEG pojawia się właśnie zakłócenie, które jest na tyle widoczne, że algorytm przetwarza je w konkretną akcję.

Osoby niepełnosprawne komunikują się ze światem różnymi metodami — symbolami, obrazkami, mimiką twarzy. Dlatego trudno jest stworzyć uniwersalną aplikację. Technologia wymaga bardzo indywidualnych opracowań. Dużo lepiej może się sprawdzić u osób po udarach czy wypadkach, które potrafiły się komunikować, ale ze względu na zdarzenia losowe tę umiejętność utraciły.

— Jak już wspomniałam, interfejs mózg-komputer opiera się na badaniu EEG. Ma 16 sensorów, które nasączone są solą fizjologiczną w celu zapewnienia odpowiedniej przewodności. Sygnał zbierany jest do komputera poprzez moduł Bluetooth. Zmiany w sygnale EEG wywoływane mimiką twarzy są w stanie wywołać procesy sterowania. Kiedy korzystamy z robota mobilnego, to gdy się uśmiechniemy, robot pojedzie do przodu, po zaciśnięciu zębów — zatrzyma się, a po mrugnięciu lewym okiem skręci w lewo — wyjaśnia autorka aplikacji.

Interfejs mózg-komputer może być również wykorzystany w celach rozrywkowych. Obecnie nad taką technologią pracuje Facebook, który chce wprowadzić możliwość komentowania postów za pomocą myśli użytkowników. Rozwiązanie może się także sprawdzić w domu jako część smart home.

— Z kołem naukowym planujemy wziąć udział w konkursie Imagine Cup, organizowanym przez Microsoft. Chcemy stworzyć grę edukacyjną związaną z inżynierią biomedyczną — zapowiada Natalia Browarska. Kr
źródło: newseria.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karina #2288950 | 77.65.*.* 18 lip 2017 11:40

    Dobrze,że naukowcy pomogają w ten sposób osobom niepełnosprawnym komunikować się ze światem,co jest na pewno korzyścią dla obu stron! W dzisiejszych czasach tworzy się coraz więcej udogodnień dla różnych grup osób,powstają nawet przedszkola w miejscu pracy,co ma być korzystne dla rodziców,jak w tym artykule http://www.pok.pl/sposob-pomoc-mlodym-ro dzicom-powrocic-rynek-pracy/

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz