Zbadaj poziom swojego zdrowia

2017-10-14 08:00:42 (ost. akt: 2017-10-13 09:21:32)
Zbadaj poziom swojego zdrowia

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Warto korzystać z programów profilaktycznych. Szczególnie ważna jest profilaktyka nowotworowa kobiet, gdyż np. z powodu raka piersi co roku umiera ok. 5 tys. kobiet. I chociaż umieralność spada, to nowotwory nadal są w natarciu.

Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Nowotworowej. Jest to głównie wynik niedostatecznej wiedzy na ten temat. Powstają więc programy, których celem jest edukacja. Spotkania w formie wykładów i prezentacji zaczynają wzbudzać zainteresowanie. Pamiętajmy też o tym, że tego typu badania “programowe” zazwyczaj są bezpłatne.
Rak piersi jest drugą przyczynę zgonów nowotworowych Polek – co roku z jego powodu umiera ok. 5 tys. kobiet.

Z kolei rak szyjki macicy każdego roku zabija 7 na 100 tys. Polek. A przecież nie musi tak być. Choroba wykryta we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalna.
Programy profilaktyki nowotworów raka piersi i raka szyjki macicy zostały zainicjowane w Polsce w 2006 roku wprowadzeniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZCHN). Z raportów wynika, że wskaźniki wczesnego wykrywania nowotworów i skuteczności ich leczenia nadal znacznie odbiegają od średnich europejskich. W państwach wysokorozwiniętych regularnymi badaniami przesiewowymi objętych jest ponad 60 proc. kobiet, podczas gdy w Polsce tylko 44 proc.

Specjaliści twierdzą, że problemem jest niska zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne: cytologiczne i mammograficzne. Z mammografią jest trochę lepiej – ponad 40 proc. kobiet zgłasza się na te badania przesiewowe, niestety, na badania cytologiczne zgłasza się nieco ponad 30 proc. kobiet. To jest zdecydowanie za mało.
W Polsce inicjowanych jest sporo różnych programów. Badania wykonywane w ramach tych programów są zazwyczaj darmowe. Warto z nich korzystać. Szczególnie zachęcamy te panie, które mieszkają w małych miejscowościach, gdzie utrudniony jest dostęp do lekarza ginekologa.

Na Islandii program profilaktyki raka szyjki macicy ograniczył śmiertelność kobiet aż o 90 proc., a zachorowalność o 70 proc. Na tym przykładzie widać, że profilaktyka raka szyjki macicy należy do bardzo skutecznych środków medycznych, jakie można przedsięwziąć.

Dobrym przykładem jest program przebiegający pod hasłem “Jestem kobietą, chcę być zdrowa”, który obejmuje powiaty subregionu elbląskiego. Panie biorące udział w spotkaniach i wykładach mogą od razu zapisać się na darmowe badania cytologiczne. Badania są bezbolesne. Jeśli choroba zostanie wykryta dość wcześnie, mamy szansę na całkowite wyleczenie. Kr


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB