Co wybrać do domu? Oczyszczacz czy oczyszczacz z nawilżaczem?

2019-12-20 08:32:42 (ost. akt: 2019-12-20 08:35:17)

Zdrowie to najważniejsza kwestia w naszym życiu, chcąc o nie zadbać, zaczynamy szukać rozwiązań, które pomogą nam w walce z codziennymi zagrożeniami. Jednym z takich niebezpieczeństw jest… powietrze, którym oddychamy. Gdy przychodzi do oceny jakości powietrza, Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Smog to nie tylko zagrożenie na zewnątrz – drobiny groźnych cząstek potrafią się przedostać przez najmniejsze szczeliny i zatruć powietrze w naszym domu. W domach coraz częściej pojawiają się różne urządzenia służące poprawie jakości powietrza. Sam wybór oczyszczacza jest jednak wyzwaniem, a w ofercie producentów znajdziemy także oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza. Jak działa oczyszczacz z nawilżaczem i czy warto się na niego zdecydować? Poznaj prawdę o rozwiązaniach 2w1 – oczyszczania i nawilżania w jednym urządzeniu.

Połączenie dwóch funkcji - oczyszczanie i nawilżanie


Działanie oczyszczacza powietrza i jego funkcje wydają się proste do wytłumaczenia. Jego głównym zadaniem jest wciągnięcie za pomocą wentylatora zanieczyszczonego powietrza, przefiltrowanie go, a następnie wypuszczenie do pomieszczenia czystego, bezpiecznego dla naszego zdrowia. Odbywa się to za pomocą szeregu filtrów. Pierwszą barierą jest filtr wstępny, zatrzymujący największe cząstki w powietrzu (na przykład kłęby kurzu czy włosy). Kolejnym etapem jest filtr z aktywnego węgla zatrzymujący najtrudniejsze do przefiltrowania zanieczyszczenia – gazy, a także lotne związki organiczne. Filtr ten zatrzymuje także nieprzyjemne zapachy, takie jak na przykład dym papierosowy. Na ostatnim etapie powietrze jest przedmuchiwane przez filtr HEPA wykonany z polipropylenu, który zatrzymuje najmniejsze cząsteczki, takie jak PM2.5, najgroźniejsze dla naszego zdrowia. Istnieją również urządzenia wykorzystujące np. 6-stopniową filtrację z użyciem podwójnych zestawów filtrów, jak wydajny Coway Airmega 300S.


Jednak nie tylko jakość powietrza pod kątem zanieczyszczeń jest istotna. By zapewnić zdrowe warunki naszym drogom oddechowym i organizmowi, potrzebna jest także między innymi odpowiednia wilgotność powietrza. Dawniej sposobem na zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, było wieszanie mokrych ręczników na źródłach ciepła, bądź specjalnych pojemników z wodą na kaloryferach. Powodowało to zasadniczy problem z równomiernością nawilżenia - skuteczność była miejscowa i często wątpliwa. Do użycia weszły wówczas nawilżacze ultrasoniczne oraz parowe. Te pierwsze rozbijają cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków, co było uciążliwe dla posiadaczy zwierząt domowych. Ponadto, jeśli woda nie była destylowana, podczas nawilżania powstawał szkodliwy, biały pył. Parowe nawilżacze podgrzewają wodę do wysokich temperatur, generując parę wodną unoszącą się w powietrzu. Takie rozwiązanie wiąże się z wysokim zużyciem energii elektrycznej - grzałka pobiera dużo prądu. Poza tym, nawilżacze parowe miały wpływ na temperaturę powietrza w pomieszczeniu z uwagi na ich sposób działania.


Obecnie najpopularniejszym - i nie bez powodu - typem nawilżaczy są te wykorzystujące technologię nawilżania ewaporacyjnego. W takich nawilżaczach stosuje się maty ewaporacyjne lub bębny zawierające dyski ewaporacyjne. Ten typ nawilżaczy jest najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu.


Producenci oczyszczaczy powietrza zauważyli preferencje klientów i położyli nacisk na kompleksowe rozwiązania – w ten sposób powstały oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. Mimo obejścia problemów związanych ze sposobem nawilżania powietrza, takie rozwiązania nadal mają dość dużo wad, przez co pojawiają się wątpliwości dotyczące ich skuteczności oraz stosunku jakości do ceny. Czy oczyszczacz z nawilżaczem rzeczywiście jest wart rozważenia i swojej ceny?


Czy warto kupić oczyszczacz z nawilżaczem powietrza?


Warto zastanowić się, jaki wpływ na nasze zdrowie ma zbyt suche powietrze i kiedy może ono wystąpić. Optymalnym poziomem wilgotności jest 45-60%. Gdy nasza śluzówka nosowa jest wysuszona przez zbyt niską wilgotność powietrza, do organizmu przedostaje się więcej wirusów, bakterii i drobnoustrojów, a dodatkowo pojawiają się problemy z oddychaniem. To wszystko przekłada się w pewnym stopniu na nasze samopoczucie, energię witalną i koncentrację. Czy powietrze w twoim domu ma optymalną wilgotność?


Zanim zdecydujemy się na zakup nawilżacza lub oczyszczacza z funkcją nawilżania, należy sprawdzić poziom wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu. Czasami okazuje się, że jest ona optymalna - lepiej unikać dodatkowych wydatków. Do sprawdzenia poziomu wilgotności powietrza wystarczy najprostszy higrometr - urządzenie mierzące zawartość pary wodnej w powietrzu. Takie urządzenie znajdziemy w sklepach już za 20 zł, a może oszczędzić nam wydatków na nawilżacz.


Nie zawsze oczyszczacz z nawilżaczem jest dobrym rozwiązaniem. Niektóre badania dowodzą, iż połączenie funkcji oczyszczania powietrza z jego nawilżaniem może w sposób negatywny wpłynąć na pracę oraz żywotność samego urządzenia. Jeśli dbasz o komfort snu, raczej unikaj oczyszczacza z nawilżaczem. Takie urządzenie 2 w 1 często mogą być dość głośne – w momencie, gdy będziemy chcieli oczyścić powietrze, a dodatkowo je nawilżyć, nasz oczyszczacz będzie pracował intensywniej i hałas da się we znaki domownikom. Warto także pamiętać, że funkcja nawilżania powietrza jest w oczyszczaczu funkcją dodatkową – oznacza to, że takie urządzenia wyposażone są zazwyczaj w mały zbiornik wody. A im mniejszy, tym częściej należy go uzupełniać – to nie tylko uciążliwy obowiązek. Mało komfortowa jest także konserwacja i czyszczenie oczyszczacza z nawilżaczem – producenci muszą umieścić wewnątrz dwa systemy, przez co budowa jest bardziej skomplikowana.


Umieszczając w jednym urządzeniu dwie funkcje - oczyszczanie i nawilżanie - powstaje ryzyko, że jedna z nich nie będzie skuteczna jak w przypadku osobnych urządzeń. Z reguły w oczyszczaczach z funkcją nawilżania, to właśnie oczyszczanie powietrza jest wykonywane efektywniej. Nawilżanie lepiej się sprawdza w urządzeniach dedykowanych tylko tej funkcji. Jeśli przeanalizujemy ceny, okaże się, że zakup dobrej jakości oczyszczacza oraz dobrej jakości nawilżacza jako osobnych urządzeń, będzie obciążał nasz budżet w podobnym stopniu co mniej skuteczny oczyszczacz 2w1. Decydując się na zakup nawilżacza, warto także zwrócić uwagę na użytą w nich technologię. Nowoczesne nawilżacze wykorzystują technologię nawilżania ewaporacyjnego, która jest najbardziej efektywna, a także najbezpieczniejsza dla użytkowników.


Koszty nie kończą się tylko na zakupie urządzenia 2w1. Nowoczesne oczyszczacze z nawilżaczami wykorzystują maty ewaporacyjne, czyli swego rodzaju gąbki, przez które wydmuchiwane jest powietrze. Z uwagi na wysoki poziom wilgoci, maty ewaporacyjne bardzo łatwo padają ofiarą nieprzyjemnych zapachów, zarodni grzybów lub pleśni. Trzeba je czyścić, co jest uciążliwym procesem, lub często wymieniać, co generuje dodatkowe wydatki – ich cena nie należy do najniższych.


Istnieją jednak profesjonalne nawilżacze bazujące na ewaporacji, wykorzystujące do tego celu bębny z dyskami ewaporacyjnymi. To rozwiązanie znacznie redukuje koszty eksploatacji i jest wykorzystywane np. w nawilżaczu IDEAL AW40. Dyski ewaporacyjne nie wymagają wymiany - w przeciwieństwie do maty - a także można je w wygodny sposób czyścić.


Jakie jest więc idealne połączenie? My polecamy zakup dwóch osobnych urządzeń – oczyszczacza Coway i dobrego ewaporacyjnego nawilżacza powietrza takiego jak na przykład IDEAL AW40. Oczyszczacze Coway to połączenie funkcjonalności, skuteczności i nowoczesnego designu, przez co świetnie wpasują się do każdego mieszkania. Dzięki cichej pracy, relaks po ciężkim dniu nie będzie żadnym problemem, oczyszczacze są wyposażone również w tryb nocny. Inteligentne czujniki na bieżąco monitorują powietrze, którym oddychasz, więc poinformują Cię, kiedy należy włączyć oczyszczacz. Skuteczność filtracji wynosi nawet 99,97%, co oznacza zredukowanie do minimum wpływu szkodliwych cząstek na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Materiał Partnera powstał we współpracy z coway.pl


Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB