Jak picie kawy pomaga lub szkodzi zdrowiu?

2021-04-16 09:20:04 (ost. akt: 2021-04-16 09:28:41) Artykuł sponsorowany

Codzienny nawyk picia kawy wpływa na Twoje zdrowie na wiele sposobów. Kofeina - stymulant znajdujący się w kawie - nie tylko dodaje energii, ale także poprawia nastrój. Jest też uważana za napój towarzyski, bo któż nie lubi spotykać się „na kawie”? Kawa ma też wiele innych właściwości korzystnych dla zdrowia, ale także i minusy. Niektóre osoby powinny dość uważnie rozważyć te zagrożenia i być może ograniczyć spożycie kawy lub całkowicie przestawić się na inny napój. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak kawa może pomóc ci w utrzymaniu zdrowia, albo odwrotnie – kiedy lepiej unikać jej spożywania.

Kawa a bóle głowy
Wszyscy wiedzą, że jeśli zagorzały kawosz nie otrzyma zwykłej porcji kofeiny, to najprawdopodobniej zacznie go boleć głowa. Wyniki przeprowadzonych badań wyjaśniają, dlaczego osoby pijące kawę nie mogą się obejść bez swojego ulubionego napoju, a także mówią nam wiele o tym, jak kofeina wpływa na nasz organizm. W rzeczywistości odstawienie kofeiny jest poważną decyzją. Istnieje wiele publikacji sugerujących jak to zrobić w najlepszy sposób.

Kofeina zwęża naczynia krwionośne w mózgu. Kiedy przestaje działać, naczynia krwionośne rozszerzają się. Wynikający z tego wzrost natężenia przepływu krwi może wywołać ból głowy lub spowodować inne objawy. Jeśli chcesz zmniejszyć spożycie kofeiny, najlepiej rób to stopniowo. Przykładowo, jeśli piłeś trzy filiżanki kawy dziennie, to zmniejsz tę liczbę do dwóch zamiast do zera, aby zminimalizować skutki eliminacji kofeiny z organizmu.

Kofeina może również pomóc przy bólach głowy. W zasadzie, kofeina jest składnikiem wielu popularnych leków przeciwbólowych. Stosowanie aspiryny czy ibuprofenu razem z kawą przyspiesza i wspomaga działanie tych leków. Czasami na ból głowy może wystarczyć tylko wypicie kawy. Jeśli więc poczujesz, że zaczyna cię boleć głowa, to spróbuj najpierw wypić kawę, bo może okazać się, że tabletka w ogóle nie będzie potrzebna.

Antyoksydanty naturalnie występujące w kawie
Korzystne działanie kawy na nasz organizm zwykle jest przypisywane jej wysokiej zdolności przeciwutleniającej. Niektóre badania dowodzą nawet, że kawa jest najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy w naszej diecie, a do tego jest łatwa w konsumpcji i powszechnie dostępna. Wielu badaczy uważa, że za wysoki poziom przeciwutleniaczy w ziarnach kawy odpowiada proces palenia, który może się różnić w zależności od metody palenia.

Magazyn „Medical News Today” opisuje przeciwutleniacze jako substancje, które mogą zapobiegać lub spowalniać uszkodzenia komórek powodowane przez wolne rodniki, czyli niestabilne cząsteczki, które organizm wytwarza w reakcji na presję środowiskową i inne czynniki. Uogólniając, przeciwutleniacze są nam potrzebne do walki z niektórymi poważnymi chorobami, takimi jak choroby serca, rak, zapalenie stawów, udar, choroby układu oddechowego, obniżona odporność itp. oraz do poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nasza dieta obfituje w przeciwutleniacze, które naturalnie występują w niektórych produktach spożywczych, w tym i w kawie. Tak więc kilka filiżanek tego napoju dziennie dostarczy organizmowi niezbędnych substancji do walki z wolnymi rodnikami. Spożywanie odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy na pewno nie sprawi, że się w ogóle nie zachoruje, jednak włączenie ich do diety może przyczynić się do poprawy zdrowia. Do tego najważniejsze jest to, że to takie łatwe - przeciwutleniacze masz w porannej kawie!

Czy kawa może poprawiać pamięć?
Wyjątkową zaletą kawy jest to, że poprawia niektóre funkcje mózgu i pamięci, dlatego jest to napój wybierany przez wielu młodych dorosłych, którzy uczą się lub pracują. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazało, że osoby dorosłe, które spożyły 200 mg kofeiny (w zależności od rodzaju i metody przygotowania, odpowiada to około 1–2 filiżankom kawy) przed przystąpieniem do testu pamięci, osiągnęły znacznie lepsze wyniki. Jako środek pobudzający, kofeina zawarta w kawie może pomóc mózgowi lepiej i szybciej funkcjonować, skupić się i wykonywać bardziej złożone zadania oraz zwiększyć funkcje poznawcze i uważność. Badania dowodzą, że szczególnie poprawia się pamięć długotrwała. Co ciekawe, te same badania wykazały, że uczestnicy, którzy otrzymali 300 mg kofeiny, nie wypadli znacznie lepiej w teście i zgłaszali negatywne skutki uboczne, takie jak roztrzęsienie i bóle głowy. Wrażliwość na kofeinę również odgrywa tutaj rolę, a różni ludzie mogą osiągnąć szczyt możliwości przy różnych jej ilościach, dlatego ważne jest, aby obserwować swoje reakcje i jeśli zauważy się którykolwiek z niepożądanych efektów, to być może trzeba będzie rozważyć ograniczenie spożywania kofeiny.

Jaka kawa sprzyja kontrolowaniu swojej wagi?
Lekarze coraz częściej łączą różne problemy zdrowotne z nadwagą. Należą do nich m.in. cukrzyca, problemy z sercem, ze stawami i tak dalej. Utrzymywanie odpowiedniej wagi naszego ciała powinno być częścią ogólnego dbania o zdrowie. Jak ma się do tego kawa? Prawda jest taka, że kawa może być bardzo kaloryczna, jeśli pije się ją z dużą ilością cukru, tłustego mleka lub śmietanki, słodkich syropów i innych dodatków, których liczba kalorii może być równa nawet całemu posiłkowi. Trzeba się więc zastanowić, czy możemy sobie pozwolić na regularne spożywanie takiej kalorycznej „bomby”, czy raczej powinien być to tylko okazjonalny deser. Najbardziej przyjaznym dla organizmu napojem kawowym jest oczywiście espresso, americano lub lungo bez żadnych dodatków.

Jeśli lubisz odrobinę mleka do smaku, to jest w porządku, jednak ogranicz spożycie cukru, bo jego nadmiar organizm przekształci w tłuszcz, którego nadmiar z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W rzeczywistości kofeina może zmniejszyć uczucie głodu i chęć jedzenia przez ograniczony czas, więc filiżanka kawy może tu pomóc, jeśli chcesz walczyć z nawykiem podjadania.
Jak więc widać, kawa może być zarówno zdrowa, jak i niezdrowa. Trzeba ją po prostu spożywać w odpowiednich ilościach i w określony sposób. Jest ona środkiem pobudzającym, stymulantem często nazywanym legalnym narkotykiem. Warto więc posiadać jak najwięcej wiedzy na jej temat i obserwować, jak wpływa na nasze ciało, bo każdy jest inny. Jeśli zauważysz jakieś nieprzyjemne objawy, to najlepiej ograniczyć jej spożycie. Natomiast jeśli dostarcza przyjemności od czasu do czasu, to warto też pamiętać, że przy okazji wspomaga funkcjonowanie organizmu i korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia.

Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB