Zdrowa śliwka, zdrowa wiśnia

2011-11-02 14:33:08 (ost. akt: 2011-11-02 14:33:58)

Coraz krótsze dni, pierwsze przymrozki i spadające z drzew liście nie pozostawiają złudzeń — jesień. Jak zatrzymać letni klimat na dłużej? Jednym z dobrych sposób jest wprowadzenie do naszego menu bogatych w składniki odżywcze owoców.

Wyczekiwane z utęsknieniem lato kojarzy nam się przede wszystkim z wymarzonym urlopem, kąpielą w ciepłym morzu lub jeziorze, długimi wieczorami oraz straganami pełnymi świeżych, aromatycznych owoców i warzyw. Posiadający przydomowe ogrody i działki korzystają w tym czasie w pełni z własnych zbiorów. Mieszkańcy miast też nie są bez szans — prawie każdy z nas ma swój ulubiony sklepik lub bazarek. Tam, nawet w lutym można kupić świeże owoce.

Śliwką w nowotwór
Śliwka — tak lubiana przez Polaków i często wykorzystywana do przetworów, powinna być obecna w naszym menu przez cały rok, zawiera bowiem składniki ważne dla naszego zdrowia: witaminy A, C, E, B6, K, polifenole, potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez i błonnik. Dzięki tym właściwościom spożywanie śliwek zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, wspomaga leczenie zaparć, działa przeciwmiażdżycowo i korzystnie wpływa na układ nerwowy.
Wiśnią
w zmarszczki
Z kolei urozmaicając naszą dietę w wiśnie, dostarczamy organizmowi silnego antyoksydantu — bioflawonu, który unieszkodliwia wolne rodniki i zapobiega powstaniu wielu chorób. Witamina C i karoten utrzymują nasze ciało w nienagannej kondycji, chronią przed jesiennymi infekcjami i ograniczają powstawanie zmarszczek, a potas, wapń i magnes wzmacniają pracę naszego serca.
Świeże śliwki i wiśnie dostępne są jedynie latem, są jednak sposoby, by móc korzystać z ich dobrodziejstw przez cały rok. Wystarczy jesienią zrobić mrożonkowy zapas. kr źródło: jawo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB