Atopowe zapalenie skóry (AZS)

2011-11-21 11:20:48 (ost. akt: 2011-11-21 11:23:42)

Na atopowe zapalenie skóry choruje coraz więcej osób. Chociaż choroba ta najczęściej nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia, to jest jednak uciążliwa i negatywnie wpływa na stan psychiczny pacjentów

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest silną i uwarunkowaną genetycznie reakcją na czynniki wywołujące uczulenie. Reakcje alergiczne pojawiają się najczęściej po kontakcie z czynnikami drażniącymi (np. silne detergenty), alergenami (sierść zwierząt, kurz, roztocza) oraz po spożyciu niektórych pokarmów. 
Najbardziej uczulające są: jajka i mleko, pszenica, soja, ryby, czekolada, orzechy, owoce cytrusowe czy truskawki. Atopowe zapalenie skóry może też mieć podłoże psychosomatyczne — jedną z przyczyn występowania zmian na skórze są czynniki psychiczne: długotrwały stres, traumatyczne wydarzenia czy życie w ciągłym napięciu.Swędzi, piecze i źle wygląda

Najczęstsze objawy schorzenia to zaczerwienienie, świąd i łuszcząca się, sucha skóra. Zmiany chorobowe pojawiają się na twarzy, szyi, zgięciach kolan i łokci, zewnętrznych stronach dłoni i stóp, tułowiu i podudziach. W ostrym stanie choroby może ona zaatakować niemal całe ciało. Pojawia się opuchlizna, wysięki i wypełnione cieczą pęcherze. Objawy nasilają takie czynniki, jak: suche powietrze, wysoka temperatura, przegrzanie ciała, działanie dymu tytoniowego czy noszenie ubrań z tworzyw sztucznych. 
Choroba bardzo często dopada niemowlęta i małe dzieci. Jednak w wielu przypadkach, po zakończeniu wieku dziecięcego mija bezpowrotnie.


Nie wyleczysz, ale zlikwidujesz objawy

Mimo wielu badań, przyczyny AZS nie są do końca znane, natomiast coraz więcej wiadomo na temat mechanizmów jego powstawania. Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Chory musi stosować szeroko zakrojoną profilaktykę: dbać o systematyczne natłuszczanie skóry i unikać uczulających pokarmów. Dlatego pierwszym krokiem jest wykrycie czynnika uczulającego: na podstawie obserwacji własnych reakcji lub przy pomocy specjalistycznych testów alergicznych, wykonywanych przez lekarza. 


Bezzapachowe kosmetyki prosto z apteki

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i wrażliwa. Większość chorych musi zapomnieć o mydłach czy balsamach kupowanych w drogerii, a przerzucić się na kosmetyki apteczne: bezzapachowe i specjalnie dostosowane do potrzeb wysuszonej i podrażnionej skóry. Żeby dodatkowo nie podrażniać ciała, dobrze jest nosić miękką, luźną odzież. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które mocno drapią swędzące miejsca. 
Kiedy choroba jest w fazie progresji, a zmiany skórne i swędzenie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, konieczna jest farmakoterapia. Od lat w leczeniu AZS stosowane są kortykosteroidy. Trzeba je jednak przyjmować ostrożnie i pod kontrolą lekarza , gdyż długotrwałe leczenie sterydami niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. 
ab

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lena #3066375 | 185.28.*.* 13 maj 2021 19:05

    Warto stosować odpowiednie emilienty do pielęgnacji skóry. Ja używam na co dzień balsam do ciała z exomega control. Bardzo dobrze nawilża suchą skórę oraz zmniejsza uczucie napięcia skóry i podrażnienia. Dla mnie jest idealny

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. erzecznik #1168142 | 95.49.*.* 11 sie 2013 09:19

    Sucha skóra jest problemem wielu osób, warto podjąć walkę z tym problemem i nawilżać skórę dermokosmetykami. Firma Decubal posiada specjalne produkty z linii Intensive lub Basic. Zachęcam do zapoznania się z ofertą http://www.decubal.pl/ jak również do zadawania ewentualnych pytań :) Pozdrawiam, Iwona Drobicz eRzecznik Decubal

    ! - + odpowiedz na ten komentarz