Operacje żołądka metodą leczenia otyłości

2010-05-14 00:00:00

O problemie otyłości w polskim społeczeństwie i współczesnych metodach leczenia choroby dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej w Siedlisku Morena. W spotkaniu wzięli udział m.in. interniści i lekarze medycyny rodzinnej.

— Otyłość staje się poważnym problemem — powiedziała nam przed konferencją Anna Panasewicz, lek. rodzinny z Ełku. — Wśród moich pacjentów mam dzieci i osoby starsze z otyłością. Zaczynam od profilaktyki, modyfikacji stylu życia i diety. Jeżeli nie przynosi to efektu, pozostaje chirurgia.

Gości powitał dr n. med.Tomasz Lewandowski, ordynator Oddziału Chirurgii MCZ ZOZ w Ełku. Wśród lekarzy przeprowadzono interaktywne badanie mające na celu ocenę znajomości problemu. Następnie o tym, kogo i jak leczyć zachowawczo, o przyczynach i powikłaniach otyłości, opowiedziała dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska z Podlaskiego Ośrodka Leczenia Otyłości. Dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra z Kliniki Operacyjnego Leczenia Otyłości AM w Zabrzu, mówił o operacyjnym leczeniu otyłości.

— Chirurdzy zajmują się pacjentami z trzecim stopniem otyłości. W Polsce takich osób jest około 450 tys. — powiedział Mariusz Wyleżoł. — Zależy nam nie na ilości zrzuconych kilogramów, ale przede wszystkim na leczeniu powikłań otyłości i poprawie jakości życia pacjenta.
Psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku Beata Krakowiak opowiedziała o aspektach psychologicznych otyłości. Ostatnia część spotkania poświęcona została leczeniu chirurgicznemu otyłości w Oddziale Chirurgii Ogólnej Pro-Medica w Ełku. O osiąganych przez ełckich chirurgów wynikach mówiła dr. Magda Podlecka. Dwoje pacjentów, którzy dwa lata temu przeszli operację żołądka w szpitalu w Ełku, opowiedziało, jak zmieniło się ich życie po zabiegu.

Od stycznia 2007 roku w ełckim szpitalu zoperowano 120 pacjentów z otyłością. 70 proc. stanowiły kobiety. Średni wiek operowanych to 42 lata.
— Operacja bariatryczna statystycznie przedłuża życie pacjenta o co najmniej 10 lat, ok. 40 razy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej — informuje dr. Tomasz Lewandowski. — W 70 proc. mija po operacji współistniejące z otyłością nadciśnienie. U 80 proc. chorych zabieg leczy cukrzycę. Sama operacja jednak nie rozwiązuje całkowicie problemu. Tu istotna jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych i wzrost aktywności fizycznej. Otyłość to choroba na całe życie, tak jak alkoholizm czy narkomania.
Agnieszka Czarnecka

Organizatorzy
Konferencję "Otyłość - problem mało dostrzegalny. Współczesne metody leczenia" zorganizowali: Fundacja Rozwoju Chirurgii Laparoskopowej i Bariatrycznej, Oddział Chirurgii Ogólnej Pro-Medica w Ełku, MCZ ZOZ w Ełku, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i firmy Johnson&Johnson.


Konferencja odniosła skutek
dr n. med. Tomasz Lewandowski
— Skierowaliśmy naszą akcję do lekarzy rodzinnych, by pokazać im światowe wyniki i uświadomić, że leczenie operacyjne otyłości jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem leczenia osób otyłych. Wyniki przeprowadzonego przed i po konferencji badania interaktywnego bardzo się różniły, na plus.
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.