Postanowienia noworoczne: będę spędzać czas aktywnie

2015-01-21 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-19 14:24:21)
Zadbaj nie tylko o aktywność ruchową - wyjście do kina z pewnością ożywi umysł

Zadbaj nie tylko o aktywność ruchową - wyjście do kina z pewnością ożywi umysł

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Dolegliwością wielu osób jest brak czasu na uprawianie sportu czy aktywne spędzanie wolnych chwil. Tymczasem jeśli przyjrzymy się naszym codziennym nawykom, odnajdziemy wiele godzin spędzonych przed telewizorem czy komputerem, praktycznie bez ruchu. Warto to zmienić, bo brak aktywności - nie tylko tej ruchowej - szybko odbija się na ciele i psychice.

Nie chodzi o to, by od razu zacząć uprawiać wyczerpujący sport czy poświęcać czas na wielogodzinne treningi. Chodzi o zwykłe ruszenie się z fotela czy z kanapy. Wystarczy zacząć od najdrobniejszych rzeczy – zamiast przesiadywać w serwisach społecznościowych na czacie ze znajomymi, warto ich po prostu odwiedzić lub umówić się gdzieś na mieście. Upieczemy wtedy dwie pieczenie na jednym ogniu – spotkamy się z przyjaciółmi, a jednocześnie dostarczymy mięśniom i stawom ruchu.

Nordic walking to dobry sposób na codzienny ruch, także dla osób starszych.
Fot. freeimages.com
Nordic walking to dobry sposób na codzienny ruch, także dla osób starszych.


Ruszaj się na powietrzu


Warto też korzystać ze sportów i aktywności sezonowych, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, a dostarczą nam wiele pozytywnej energii, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Zimą można wybrać się na sztuczne lodowisko, wiosną na spacer z kijkami do nordic walking, a latem popływać w jeziorze. Oczywiście wielu malkontentów w odpowiedzi na taką propozycję stwierdzi: nie chce mi się. Kto jednak spróbuje, przekona się na własnej skórze, że aktywny wypoczynek i spędzanie czasu na świeżym powietrzu relaksuje dużo bardziej niż siedzenie z kubkiem herbaty przy ulubionym serialu. Warto więc przemóc się i wykorzystać ładną pogodę nie tylko latem, ale też zimą.Zajęcia grupowe

Dobrym pomysłem na spędzanie czasu aktywnie i w dobrym towarzystwie jest zapisanie się na zajęcia grupowe. Może to być kurs makijażu, zumba, aerobik czy nawet historyczne grupy rekonstrukcyjne. Dzięki temu zapełnimy czas wolny, a przy okazji zdobędziemy nowe umiejętności czy popracujemy nad kondycją. Co więcej – to świetna okazja do poznania osób o podobnych zainteresowaniach czy światopoglądzie. Im dłużej będziemy zamykać się w czterech ścianach, tym bardziej prawdopodobne jest, że przesiedzimy w nich aż do emerytury. A wtedy na jakąkolwiek aktywność możemy już wcale nie mieć ochoty.

Aktywnie i kulturalnie

Aktywne spędzanie wolnego czasu nie musi wiązać się jedynie z zajęciami ruchowymi, ale też z poszerzaniem swoich kulturalnych horyzontów. Warto rozejrzeć się w ofercie teatrów, galerii czy imprez dodatkowych. Wbrew pozorom w każdym mieście znajdzie się ich naprawdę sporo. Ci, którzy twierdzą, że w ich mieście nic się nie dzieje i dlatego siedzą w domu, zapewne nigdy nie zadali sobie trudu, by zasięgnąć informacji o takich imprezach. Wystarczy sięgnąć po gazetę czy zajrzeć do lokalnego portalu internetowego, a na pewno znajdziemy coś na miarę swoich zainteresowań. Najważniejsze to po prostu chcieć!
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB