Postanowienia noworoczne: zrobię badania profilaktyczne

2015-01-17 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-16 15:13:32)
Ciśnienie należy mierzyć przynajmniej raz w miesiącu.

Ciśnienie należy mierzyć przynajmniej raz w miesiącu.

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na zdrowie – ta zasada dotyczy naprawdę wielu dolegliwości. Wraz z nowym rokiem każdy powinien zrobić sobie kompleksowe badania profilaktyczne zalecane dla swojej grupy wiekowej - np. morfologię krwi, EKG lub w przypadku pań - mammografię czy cytologię.

Podstawowym badaniem, które powinniśmy wykonywać raz w roku, jest morfologia krwi. Jej wyniki pomagają postawić wstępną diagnozę w przypadku sporej liczby chorób lub ewentualnie pomagają wykluczyć podejrzenia schorzenia. Na podstawie wyników badania krwi lekarz może stwierdzić jak funkcjonuje nie tylko układ krwiotwórczy, ale też inne narządy i układy, np. wątroba, nerki czy gruczoły produkujące hormony.

Mierz ciśnienie!

Pomiar ciśnienia tętniczego należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Warto to zrobić przy okazji wizyty u lekarza, jednak bez problemu możemy też mierzyć ciśnienie samodzielnie w domu. W aptekach i sklepach medycznych można bowiem kupić bardzo proste w obsłudze elektroniczne ciśnieniomierze. Regularne mierzenie ciśnienia pozwala zdiagnozować nadciśnienie tętnicze oraz sprawdzać postępy w jego leczeniu.

Systematycznie rób EKG i USG

Bardzo ważnym badaniem, które pozwala ocenić stan głównej pompy naszego organizmu, czyli serca, jest EKG. Wykonuje się je standardowo przed wszystkimi zabiegami i operacjami oraz u pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości wskazujące na problemy z sercem. Po ukończeniu 40. roku życia dobrze jest sprawdzać stan pracy serca co najmniej raz w roku.
Badanie, które pozwala zdiagnozować wiele chorób, nawet jeśli nie ma jeszcze żadnych objawów, jest USG. Zwykle wykonywane są badania USG jamy brzusznej. Takie badanie pozwala ocenić stan wątroby i pęcherzyka żółciowego, trzustki, pęcherza, prostaty, macicy i jajników z jajowodami. Można też wykonywać USG tarczycy oraz piersi. Badania USG warto wykonywać co 3-5 lat, a osoby, które ukończyły 50 lat powinny badać się częściej, co 2-3 lata.

Badania dla pań

W przypadku pań bardzo ważne jest regularne badanie mammograficzne oraz cytologia. Lekarze zalecają wykonywanie cytologii co dwa-trzy lata, jednak nie zaszkodzi, jeśli będziemy wykonywać cytologię co roku. W przypadku raka piersi bardzo ważna jest regularnie wykonywana mammografia. Panie po 40. roku życia powinny wykonywać ją co dwa, trzy lata, w zależności od wskazań lekarza.

Nie tylko, gdy źle widzisz

Raz w roku warto także odwiedzić okulistę, nawet wtedy, gdy nie mamy żadnych problemów ze wzrokiem. Podstawowe badania w tym zakresie to badanie ostrości wzroku, dna oka, pola widzenia oraz ciśnienia śródgałkowego. Wbrew pozorom okulista na podstawie badania może stwierdzić nie tylko choroby oczu. We wczesnym stadium z oka można wyczytać między innymi: cukrzycę, stwardnienie rozsiane czy nadciśnienie tętnicze.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nina #1943062 | 88.156.*.* 29 lut 2016 21:00

    byle w przychodniach i szpitalach mieli dobrej jakości sprzęt. Ja ostatnio zaczęłam zwracać na to uwagę i różnie bywa... chociaż ten plus że często spotykam holtery ekg od bytmed.pl, a wiem, że oni akurat mają dobre

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Edzia #1821732 | 94.254.*.* 24 wrz 2015 19:41

    dla mnie nie trzeba jakiejś specjalnej zachęty, żeby pójść się przebadać, jednak dla moich rodziców już tak, dlatego wzięłam udział w tej akcji http://www.kobieta.diagnostyka.pl/ bardzo zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyli się dobrym zdrowiem.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz