Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej

2017-03-25 10:00:00 (ost. akt: 2017-03-24 22:36:20)

Sejm uchwalił nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 230 posłów. Przeciw 209.

Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej

Zdjęcie jest ilustracją do treści!

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Zobacz także: Sieć szpitali poprawi opiekę nad pacjentami Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu. Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła sieć szpitali to rozwiązanie, które poprawie funkcjonowanie opieki medycznej. Dzięki niemu będzie ona bardziej...
Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br.
Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów.
Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Zobacz także: Powstanie sieć szpitali. Czy pacjenci na tym skorzystają? Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu We wtorek minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że planuje utworzyć sieć szpitali. Takie rozwiązanie ma zapewnić stabilność finansowania...
Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Źródło: Kurier PAP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB