Sport z nadciśnieniem

2014-09-19 08:00:00 (ost. akt: 2014-09-18 13:29:16)

Wielu z nas w ogóle się nie rusza. Wprawdzie badacze i lekarze robią wiele, aby nas przekonać, że sport to jednak zdrowie, to czy owa wiedza przyczynia się do pobudzania w nas potrzeby aktywnego spędzania czasu? A co z osobami, których zdrowie już się popsuło? Czy dla nich nie ma nadziei na większą aktywność?

Uprawianie sportów wywiera wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Ludzie aktywni cieszą się lepszą pamięcią, koncentracją, mają więcej energii oraz wolniej się męczą. Dodatkowo poświęcając każdego dnia ok. 30-60 min. na systematyczny ruch tracimy zbędne kilogramy, a co za tym idzie przeciwdziałamy bardzo poważnej chorobie — otyłości, której często towarzyszy nadciśnienie tętnicze. I to właśnie redukcja masy ciała jest jedną z najskuteczniejszych strategii obniżania ciśnienia.
Poza tym wysiłek fizyczny wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia.

Ruch obniża ciśnienie
Aktywny tryb życia może zmniejszyć wartości naszego ciśnienia tętniczego nawet do 10 mmHg. W związku z tym, systematyczny trening redukuje ryzyko wystąpienia zawału serca, osteoporozy, udaru czy cukrzycy. Warto także pamiętać, że sport oddziałuje na stan naszego ducha. Aktywność fizyczna wpływa na dobry nastrój i samopoczucie, a bardzo często jest elementem umożliwiającym rozładowanie kłębiących się w nas emocji. Analiza danych z badań (Cochrane Collaboration) pokazuje, że dzięki ćwiczeniom fizycznym można zredukować śmiertelność całkowitą społeczeństwa na poziomie 27 proc.

Spacer, pływanie
Istotny jest fakt, że tak naprawdę nie trzeba uprawiać treningów forsujących organizm, a wystarczy umiarkowany, ale za to regularny wysiłek fizyczny. Dla nadciśnieniowca najkorzystniejsze są sporty aerobowe, czyli takie, dzięki którym organizm pobiera duże ilości tlenu, pobudzając do pracy cały układ krążenia. Do takich sportów należą m.in. spacery, jogging, jazda na rowerze czy pływanie. Co jest potrzebne, żeby rozpocząć aktywność fizyczną? Przede wszystkim dobre chęci i pozytywne nastawienie. Dlatego właśnie powinniśmy wybrać taki rodzaj sportu, który sprawi nam przyjemność. kr

Kika zasad

Wysiłek fizyczny powoduje wzmożone pocenie się, a co za tym idzie nadmierną utratę wody. Z tego też względu, niezmiernie istotne jest picie tak przed, jak i po treningu, aby uzupełnić braki.
Po spożyciu obfitego posiłku najlepiej odczekać ok. 2 godziny. Intensywne ćwiczenia prowadzone bezpośrednio po posiłkach mogą spowodować zaburzenia czynności trawiennych, doprowadzając nawet do poważnych schorzeń, takich jak np. choroba wrzodowa.
Na trening przeznaczmy stałą porę. Jeżeli nasz tryb życia nie pozwala na wyodrębnienie takiej pory, pamiętajmy, że każda okazja na aktywność fizyczną jest dobra. Zamieńmy auto na rower, a zamiast windy wybierz schody.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB