Jedz przeciwko rakowi

2015-01-15 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-14 11:12:52)

Regularne badania lekarskie, rzucenie palenia, ograniczenie ciężkostrawnych produktów — tak najczęściej wygląda profilaktyka antynowotworowa. Ale to nie wszystko — aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu, warto też właściwie się odżywiać. Niektóre potrawy i przyprawy są bowiem szczególnie polecane ze względu na dużą zawartość substancji pożytecznych dla zdrowia.

Produkty pełnoziarniste zawierają ligany - substancje obniżające ryzyko zachorowań na raka.

Produkty pełnoziarniste zawierają ligany - substancje obniżające ryzyko zachorowań na raka.

Autor zdjęcia: freeimages.com

Osoby, które ze względu na obciążenie genetyczne obawiają się zachorowania na raka, powinny szczególnie zwrócić uwagę na to, co jedzą. Przede wszystkim — trzeba zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Większość z nich zawiera bowiem sporą dawkę bioflawonoidów, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, obniżają ciśnienie krwi i neutralizują wolne rodniki. W połączeniu z witaminą C utrzymują też prawidłowy stan tkanki łącznej. Bioflawonoidy wiążą też metale ciężkie, dzięki czemu nie dopuszczają do ciężkiego zatrucia organizmu. To wszystko sprawia, że warzywa i owoce maja spore znaczenie w profilaktyce antynowotworowej.

Pełnoziarnista ochrona

Kolejne substancje, które wykazują spore działanie antyrakowe, to ligany, które obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory piersi oraz innych nowotworów hormonozależnych. Ligany znaleźć można w całych ziarnach zbóż, nasionach lnu oraz dyni.
Warto więc do codziennej diety włączyć produkty pełnoziarniste. Powinny pamiętać o tym przede wszystkim panie. Natomiast panowie, którzy obawiają się nowotworów męskich narządów rozrodczych lub raka wątroby, powinni zwiększyć spożycie produktów bogatych w likopen. Są to przede wszystkim pomidory, arbuzy oraz grepfruty.

Czego i gdzie szukać

Inne antyrakowe substancje, które znajdziemy w produktach żywnościowych, to:
• Kapsaicyna — wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Kapsaicyna występuje w papryce i jest odpowiedzialna za jej piekący smak. Im papryka jest ostrzejsza, tym więcej w niej kapsaicyny.
• Sfingomielina — hamuje rozwój i wzrost komórek nowotworowych, stymuluje niszczenie komórek nowotworowych. Sfingomielina występuje w produktach mlecznych.
• Inhibitory proteaz — wykazują działanie przeciwnowotworowe, korzystnie wpływają na stan błon komórkowych, występują w nasionach strączkowych.
• Indole — wykazują działanie przeciwnowotworowe, występują w warzywach kapustnych: kapuście białej, włoskiej, pekińskiej, kalafiorze, brokułach, kalarepie, jarmużu.
• Kwercetyna — hamuje wzrost komórek nowotworowych, występuje w jabłkach, cebuli, czerwonym winie, czosnku, porze, brokułach, szczypiorku, herbacie.
• Kumestany — wykazują działanie przeciw nowotworowe. Występują w kiełkach nasion strączkowych, nasionach słonecznika, pieczywie pełnoziarnistym.
• Sulfaren — przeciwdziała nowotworom piersi, jelita grubego, występuje w brokułach.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #1636288 | 83.9.*.* 16 sty 2015 09:36

    Ka autor taki mądry to niech jeszcze poda, jak się zabezpieczyć przed kupowaniem warzyw i owoców przesiąkniętych chemikaliami ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz