Zminimalizuj ryzyko chorób serca

2015-04-10 09:00:00 (ost. akt: 2015-04-08 15:26:55)
Zminimalizuj ryzyko chorób serca

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku serca — jeśli o nie zadbamy, odpłaci nam zdrowiem przez długie lata. Każde zaniedbanie zwiększy natomiast ryzyko poważnych chorób.

Choroby serca są główną przyczyną śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Do rozwoju chorób serca i układu krążenia najczęściej przyczynia się miażdżyca naczyń krwionośnych, która pierwsze objawy daje po wielu latach rozwijania się w ukryciu. Jak dbac o siebie, by ominęły nas problemy z sercem?

Po pierwsze, trzeba zmienić dietę. Dla serca szczególnie groźna jest otyłość brzuszna, w której tłuszcz magazynuje się w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej. Postawmy więc na zdrowa dietę, obfitującą w pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce, niskotłuszczowy nabiał, chude mięso i ryby. Jedzmy regularnie i często, ale niewiele i bez skłonności do przejadania się. W ten sposób ograniczymy odkładanie tkanki tłuszczowej. Zwróćmy uwagę na witaminy antyoksydacyjne — A, C, E — które neutralizują wolne rodniki, powstające w organizmie pod wpływem tłustego odżywiania, palenia papierosów czy nadmiaru alkoholu. Najwięcej antyoksydantów znajdziemy w warzywach i owocach. Jeśli będziemy codziennie zjadać około pół kilo zieleniny, zaopatrzymy nasz organizm w te cenne składniki.
Zmiana diety nie wystarczy. Warto też pożegnać się z używkami: alkoholem i papierosami. Palenie tytoniu przyspiesza rozwój miażdżycy, która stopniowo rujnuje organizm. Natomiast po pięciu latach od wypalenia ostatniego papierosa, ryzyko chorób serca maleje do poziomu dla osoby nigdy nie palącej. Kolejnym krokiem jest ograniczenie alkoholu. Nadmiar alkoholu negatywnie wpływa na naczynia krwionośne, nie mówiąc już o prostej drodze do uzależnienia alkoholowego.

Dbając o serce pamiętajmy, że jest ono mięśniem i potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek fizyczny usprawnia jego pracę, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, ułatwia zwalczanie zaburzeń lipidowych, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega otyłości. Bez względu na to, na która formę aktywności się zdecydujemy, musi być ona dostosowana do stanu naszego zdrowia. Jednych zmęczy krótki spacer po parku, inni będą w stanie uprawiać trudniejsze dyscypliny. Najważniejsze, by ruch w jakiejkolwiek postaci był stałym elementem każdego dnia.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB