Dzieci w Polsce piją za mało wody

2016-06-17 12:15:00 (ost. akt: 2016-06-16 12:40:28)

Wiele dzieci jest nieodpowiednio nawodnianych, a jeśli piją płyny, to przeważnie niezdrowe. Jedynie 35 proc. matek dzieci w wieku 6-8 lat wie, ile wody i innych napojów powinny wypijać ich maluchy.

W badaniu przeprowadzonym w maju 2016 r. przez TNS wzięli udział rodzice, dzieci, młodzież oraz nauczyciele. Z sondażu wynika, że prawie połowa rodziców w ciągu 24 godzin nie podała swoim dzieciom wody, a niemal 80 proc. z nich w ostatniej dobie wypiło napój słodzony. Specjaliści alarmują, że słodkie napoje są jednym z głównych czynników otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Powodem takiego stanu rzeczy są ciągle żywe mity na temat wody. Powszechna jest opinia, że dzieci nie lubią smaku czystej wody. Potwierdziło to aż 47 proc. matek, które wzięły udział w badaniu. Eksperci twierdzą, że jeśli dzieci w drugim półroczu życia zaczną pić wodę, to będą ją chętnie piły też później. Nie należy jednak dodawać do niej glukozy.

Również 47 proc. matek błędnie twierdzi, że u dzieci szkolnych trudno jest zmienić nieodpowiednie nawyki żywieniowe związane z piciem słodzonych napojów gazowanych. Specjaliści uważają, że można to zmienić, ale rodzice muszą być przykładem dla swoich pociech.

Statystyczny Polak dziennie wypija 1,6 litra płynów. To o ok. 1 litr mniej niż zalecają eksperci.


oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB